facebook
google+
kontakt
twitter
NADPROGRAMOWE KILOGRAMY DO KOCHANIA – CZYLI, OTYŁOŚĆ U PSA
Pamiętaj, że otyłość u Twojego psa to nie tylko defekt estetyczny ale też poważne obciążenie dla jego zdrowia!
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
NADPROGRAMOWE KILOGRAMY DO KOCHANIA – CZYLI, OTYŁOŚĆ U PSA

NADPROGRAMOWE KILOGRAMY DO KOCHANIA –
CZYLI, OTYŁOŚĆ U PSA

DEFINICJA OTYŁOŚCI

W ogólnym rozumieniu, otyłością określa się stan patologiczny charakteryzujący się zwiększeniem masy ciała w związku z nadmierną ilością odłożonej tkanki tłuszczowej, prowadzący do niekorzystnych zmian w organizmie.
Jak dowodzą lata obserwacji, problem ten, choć zazwyczaj generalizowany w odniesieniu do gatunku ludzkiego, coraz częściej zaczyna dotyczyć również udomowionych zwierząt, także psów i kotów.


 


DIAGNOZANADPROGRAMOWE KILOGRAMY DO KOCHANIA – CZYLI, OTYŁOŚĆ U PSA - 38 - CBDZOE

O ile w przypadku nas – ludzi – diagnostyka jest jednoznaczna i prosta, gdyż zazwyczaj posługujemy się indeksem BMI. O tyle u naszych pupili w związku z niemożliwością zastosowania tego algorytmu diagnoza nie jest już tak jednoznaczna. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że psem otyłym jest osobnik, którego masa przekracza o 30% optymalną masę jego ciała, zaś za psa dotkniętego nadwagą – takiego, którego masa przekroczona została o 15%.
Z racji jednak tego, iż tzw. „optymalna masa ciała” nie jest pojęciem dokładnie sprecyzowanym, diagnoza pozostawia wiele miejsca do interpretacji i subiektywnej oceny.
Często stosowaną w weterynarii techniką jest wyznaczania wskaźnika BCS. Metoda ta wymaga obserwacji zwierzęcia, oceny wizualnej oraz dotykowej ilości tkanki tłuszczowej w stosunku do mięśniowej oraz ogólnych proporcji ciała czworonoga. Z uwagi na brak jasno sprecyzowanych przedziałów pozwalających na jednoznaczną diagnozę poprzez BCS, określenia stopnia nadwagi możliwe jest do wykonania jedynie poprzez doświadczonego lekarza weterynarii.  

Ogólnie stosowana jest klasyfikacja nadmiernej masy ciała w trzystopniowej skali:
  1. Nadwaga prosta – masa ciała psa przekracza 9% prawidłową wagę
  2. Nadwaga – waga przekracza optymalną w przedziale od 10% - 19%
  3. Otyłość – masa ciała jest większa od pożądanej o 20% i więcej
  
 - 7 - CBDZOE

PRZYCZYNY OTYŁOŚCI U PSÓW

Rozpatrywanie powodów jakie są kluczowe odnośnie tego, że jeden psiak wykazuje predyspozycje do tycia, gdy tymczasem inny sprawia wrażenie wiecznie niedożywionego, należałoby zacząć od rozróżnienia dwóch typów otyłości: pierwotnej i wtórnej.
  1. Otyłość pierwotna

Jest to najczęściej spotykany typ otyłości, będący efektem czynników genetycznych w połączeniu z behawioralnymi i często nieprawidłowymi nawykami.
Otyłość pierwotna powodowana jest nadmierną podażą energii, która nie zostaje spożytkowana przez organizm i odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Jako, że tendencje do tego typu otyłości stanowią wypadkową preferencji wrodzonych, wiekowych oraz nieprawidłowości w obszarze żywienia i aktywności fizycznej, zapobieganie jej powinno być zindywidualizowane i dostosowane do konkretnego przypadku oraz postępujących w organizmie psa procesów.
Bezpośrednimi przyczynami sprzyjającymi powstawaniu tej odmiany otyłości będą:
  • Przekarmianie, czyli podawanie zbyt dużych porcji pożywienia lub stosowanie zbyt kalorycznych karm, niedostosowanych do potrzeb psa, często ze zbyt dużą podażą tłuszczów i węglowodanów
  • Brak adekwatnej ilości ruchu, poprzez co zwierzę nie ma możliwości spożytkowania energii dostarczonej z pokarmem
  • Niektóre typy podawanych leków, np. przeciwzapalne (fenobarbital)
  • Predyspozycje poszczególnych ras; typuje się kilka ras, które w szczególny sposób zagrożone są otyłością i wymagają wzmożonej dbałości w tym zakresie. Należą do nich m.in.: cairn terier, west highland white terier, terier szkocki, owczarek szetlandzki, basset, cavalier king charles spaniel, jamnik, beagle, cocker spaniel oraz labrador czy retriever
  • Wiek; w okresie starzenia organizmu zwierzęcia zmniejsza się jego masa mięśniowa powodując spadek zapotrzebowania na składniki pokarmowe. Dodatkowym czynnikiem wpływającym w tym okresie na przyrost masy ciała jest spadek aktywności psiaka.
  1. Otyłość wtórna

Otyłość wtórna wynika z nieprawidłowości metabolicznych u czworonoga, często powiązanych z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie, takimi jak np.:
  • Hiperinsulinizm, cukrzyca
  • niedoczynność przysadki
  • zaburzenia podwzgórza
  • akromegalia
  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność kory nadnerczy
  • zabiegi sterylizacji/kastracji
Sterylizacja sprzyja otyłości na dwóch zasadniczych płaszczyznach; po pierwsze, brak hormonów płciowych spowalnia metabolizm a po drugie – zmiany w gospodarce hormonalnej bezpośrednio po zabiegu wpływają na ośrodek sytości w mózgu, powodując nieprawidłowości w zawiadywaniu poczuciem sytości i zaburzenia łaknienia, które przy jednoczesnym spadku metabolizmu mogą prowadzić do szybkiego przyrostu wagi psa.

FAZY KSZTAŁTOWANIA SIĘ NADWAGI

Niejednokrotnie spotykamy się z deklaracją właścicieli psów, że pomimo należycie dozowanych porcji ich pupil ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Najczęstszym powodem takiej opinii jest fakt, iż czworonóg wszedł w fazę stabilizacji wagi, w którym zużycie energii nie przekracza jej podaży a tym samym, proces utraty wagi zostaje zatrzymany. Aby jednak doprowadzić do takiego stanu, wcześniej bilans energetyczny musiał mieć charakter dodatni, powodując odłożenie tkanki tłuszczowej.
Wyjaśnieniem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż otyłość powstaje w dwóch zasadniczych etapach:
  1. fazie dynamicznej trwającej od kilku m-cy do kilku lat. W okresie tym mają miejsce nadwyżki energetyczne, których pies nie spożytkowuje i magazynuje w postaci tkanki tłuszczowej powodując wzrost masy ciała oraz
  2. fazie statycznej, w trakcie której waga stabilizuje się, apetyt może być normalny a nawet nieco mniejszy a mimo to nie następuje obniżenie masy ciała czworonoga.

 WPŁYW OTYŁOŚCI NA ORGANIZM PSA

Nadprogramowe kilogramy, analogicznie jak u nas – ludzi, nie stanowią dla zwierzęcia wyłącznie problemu estetycznego. Nadwaga stanowi czynnik w istotny sposób wpływający na stan zdrowia oraz samopoczucie psa. Zwierzę odczuwa zarówno konsekwencje „dźwigania” zbyt wielu kilogramów w postaci zmęczenia, jak i somatyczne następstwa nadwagi, rzutujące w istotny sposób na stan jego zdrowia.
Do najczęściej spotykanych problemów zaliczamy:
  1. zaburzenia endokrynowe:
  • cukrzyca
  • nadczynność kory nadnerczy
  1. zaburzenia ortopedyczne
  • zwyrodnienia kręgosłupa, przepuklina krążków międzykręgowych
  • dysplazja stawów biodrowych
  • przeciążenia stawów prowadzące do zwyrodnień i problemów z chodzeniem, wstawaniem oraz poszczególnymi formami ruchu powodowanych odczuwanym bólem
  • zerwanie więzadła krzyżowego
  1. otłuszczenie narządów wewnętrznych, m.in. serca prowadzące do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz niewydolności oddechowej
  • nadciśnienie tętnicze
  • zawyżony poziom cholesterolu oraz lipidów w krwi, powodujący powstawanie miażdżycy
  1. choroby narządów wydzielniczych (wątroba, trzustka) w związku z utrudnioną pracą tych narządów
  2. obniżenie odporności organizmu
  3. zaburzenia płciowo-moczowe
  • nietrzymanie moczu
  • problemy z porodami
  • przemieszczenie pęcherza moczowego
  1. zwiększona podatność na choroby nowotworowe
  2. problemy skórne
  3. brak wytrzymałości, tolerancji na wysiłek fizyczny, szybka męczliwość
  • pies na skutek dyskomfortu odczuwanego w wyniku zmęczenia niechętnie podejmuje jakąkolwiek aktywność fizyczną co z kolei sprzyja rozwojowi otyłości
  1. termoregulacja
  • w efekcie zmniejszenia ilości wody w organizmie na rzecz tkanki tłuszczowej dochodzi do zaburzeń termoregulacji. Zwierzęta szybko się przegrzewają co w trakcie upałów stwarza realne zagrożenie udarem cieplnym.

PROFILAKTYKA

W myśl zasady, że zawsze łatwiej i zdrowiej jest zapobiegać niż leczyć warto postępować tak, aby nie dopuścić do utuczenia naszego podopiecznego, choć bez wątpienia, z uwagi na nieodparty urok osobisty naszych milusińskich bywa to trudne.
Oto kilka podstawowych zasad, które warto przestrzegać aby nie dopuścić do stanu, który będzie wymagał kuracji:
  1. Zbilansowane posiłki

  • Dobór karmy - jeśli karmimy psa gotową karmą, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta zarówno w kwestii jej doboru jak i dawkowania. Pamiętać należy, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze jest różne u różnych psów i zależne od płci, wieku wielkości czy też indywidualnych czynników, jak np. uprawianie sportów, ciąży i karmienia czy kastracji. Ważne zatem aby podawać psu karmy dedykowane mu, odpowiadające indywidualnym potrzebom danego osobnika;
  • Posiłki przygotowywane w domu - jeśli przygotowujemy posiłki samodzielnie, zwracamy uwagę aby były one prawidłowo zbilansowane, nie obfitowały w zbyt wiele tłuszczów ani skrobi (wielocukrów); składnikiem wiodącym powinno być białko;
  • Racjonowanie - dzienna porcja pożywienia powinna być podzielona na dwa- trzy posiłki, podawane w ustalonych porach;
  1. Kontrola w ilości podawanych psu przysmaków

  • Często nie uwzględniamy ich w bilansie kalorycznym naszego pupila, tymczasem gryzaczki, nagrody i rozmaite „treserki” stanowią ukryte źródło nadliczbowych kalorii
  1. Ruch i aktywność

  • Sprzyja spalaniu dostarczonych kalorii i odkładaniu tkanki tłuszczowej

LECZENIE

Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie udało nam się uniknąć nadmiaru tłuszczyku u czworonoga, im szybciej podejmiemy walkę z nim, tym skuteczniej i mniej boleśnie dla psa uda nam się doprowadzić do optymalnej masy jego ciała.
Jakie kroki należy podjąć i jakich zasad przestrzegać aby uzyskać trwały, oczekiwany efekt a jednocześnie nie wyrządzić czworonogowi szkody?
  1. Kontrolujemy stan zdrowia psa;

Weźmy pod uwagę, że ograniczenie składników pokarmowych może doprowadzić do niepożądanych zmian w organizmie naszego psa. Kurację odchudzającą prowadzimy zatem pod czujnym okiem lekarza weterynarii, który monituje stan zdrowia czworonoga wykonując badania i zalecane badania morfologiczne. Optymalnie, jeśli nasz „wet” posiada jednocześnie doświadczenie w układaniu „psich” diet i wspomoże nas w prowadzeniu całej kuracji.
  1. Zmniejszamy podaż energetyczną a więc „odchudzamy” posiłki;

  • Mniejsze porcje - generalnie uznaje się, że w celu wywołania deficytu kalorycznego, który spowoduje sięganie przez organizm do tkanki tłuszczowej i jej spalanie, potrzebne jest zmniejszenie kaloryczności posiłków o 30-35%;
  • Zamienniki i wypełniacze – składniki wysokokaloryczne zastępujemy w miarę możliwości niskokalorycznymi.
  • Jeśli stosujemy karmę suchą, możemy np. korzystać z zamienników w wersji light restricted calories. Karma powinna zawierać oprócz włókna składniki aktywne wspomagające proces chudnięcia, jak np.: prebiotyki i NNKT, chrom i FOS
  • W przypadku posiłków przygotowywanych samodzielnie, kierujemy się zasadami podobnymi do tych, które mają zastosowanie w kuchni „ludzkiej”, a więc:
  1. unikamy tłuszczów,
  2. stosujemy zwiększone ilości białka; stwierdzono, że składnik ten dostarcza mniej energii niż węglowodany, zapobiega ubytkom masy mięśniowej i zapewnia poczucie sytości zwierzęciu. Dieta zawierająca większą podaż białka obarczona jest także dużo mniejszym ryzykiem efektu jo-jo po powrocie do tradycyjnego żywienia
  3. wzbogacamy posiłki w włókno, które z jednej strony pomaga uzyskać pożądaną objętość przyjmowanego pożywienia gwarantując uczucie sytości bez dodatkowych kalorii, a dodatkowo sprzyjając perystaltyce jelit, spowalnia trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.
  1. Zwiększamy zużycie energii przez psa poprzez ruch;

    Ruch bez wątpienia jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kaloriami. Pamiętamy jednakże aby nie zaczynać treningu z czworonogiem od ćwiczeń zbyt obciążających organizm, zwłaszcza jeśli pies nie jest przyzwyczajony do wzmożonej aktywności. Należy pamiętać, że wydolność oddechowa psa z nadwagą jest dużo niższa niż osobnika o pożądanej wadze a stawy narażone na dużo większe obciążenia. Wszelkie zatem formy aktywności wprowadzamy stopniowo i powoli, zaczynając od jak najmniej forsownych ćwiczeń, np. spacerów.


     
NADPROGRAMOWE KILOGRAMY DO KOCHANIA – CZYLI, OTYŁOŚĆ U PSA - 39 - CBDZOE
  1. Rezygnujemy z psich przysmaków;

    Każdy smakołyk, gryzaczek czy nagroda, to zachwianie ujemnego bilansu energetycznego. Często ich wartość kaloryczna niewiele odbiega od tej, która zawarta jest w posiłkach; na czas więc kuracji, najlepiej całkowicie zrezygnować z przekąsek.

  2. Racjonujemy porcje;

Dzienną porcję żywności dzielimy na 3 a nawet 4 posiłki, które powinny być podawane w regularnych odstępach czasowych
  1.   Spowalniamy proces spożywania posiłków przez psa;

    Doskonale sprawdzają się specjalnie do tego celu skonstruowane miski, zabawki typu- kong oraz kule. Pies nie zjada dzięki temu łapczywie swojego posiłku zaspakajając uczucie głodu

  2. Odpowiednie tempo chudnięcia;

Czyli podobnie, jak w przypadku ludzi – utrata masy ciała nie może być drastyczna. Zbyt szybka utrata wagi sprzyja powstawaniu niedoborów oraz grozi gwałtownym przyrostem masy po powrocie do tradycyjnego żywienia. Kuracja aby byłą skuteczna, powinna być rozłożona w czasie (kilka do kilkunastu miesięcy) a spadek wagi zwierzęcia powinien oscylować w przedziale 0,4-0,8kg w ciągu tygodnia.

        8.   Suplementacja psich posiłków;

  • Uzupełniania potencjalnych niedoborów;
    stosowanie diety poprzez ograniczanie podaży niektórych składników odżywczych, (zwłaszcza w przypadku posiłków komponowanych samodzielnie) wymaga uzupełniania witamin oraz mikroelementów. Aby nie dopuścić do powstawania niedoborów wskazane jest podawanie psom składników uzupełniających ewentualne deficyty. Suplementacja powinna być proporcjonalna do stopnia zmniejszenia składników pokarmowych w diecie psa oraz udziału w nich włókna.
  • Wspomaganie kuracji;
    podaż niektórych biologicznie czynnych substancji wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej oraz chroni komórki mięśniowe podczas kuracji. Korzystne w tym okresie jest podawanie psom, np.: L-karnityny, CLA, chrom.   
      Walka z otyłością zapewne nie będzie łatwa i nie należy nastawiać się na szybki, spektakularny efekt. w tej akurat przypadłości konieczna jest niestety cierpliwość, konsekwencja i czas. Jeśli jednak oboje - Ty i Twój pies - sprostacie wyzwaniu, odbędzie się to z korzyścią dla zdrowia czworonoga.
Życzymy powodzenia!!!
  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry