Dzielenie mieszkania z czworonogiem to z pewnością komfort bezwarunkowej miłości, nieopisanej radości kiedy wracasz zmęczony do domu, relaks podczas wspólnych spacerów ale także… dodatkowe obowiązki związane z utrzymaniem domu w czystości. Sierść, błoto, zabrudzenia związane z nauką czystości i brakiem kontroli czynności fizjologicznych, pogryzione niejednokrotnie sprzęty czy obuwie - to gratis, z którego musimy zdawać sobie sprawę decydując się na wspólne zamieszkanie z psem czy kotem. Życie z czworonogiem wymagać będzie – w założeniu, że chcemy zachować nasze cztery kąty w czystości i ładzie - podjęcia dodatkowych kroków i zabiegów, ale czego się nie robi dla merdającego ogona i wilgotnego nosa??
DOSTOSUJ MIESZKANIE DO PSA I CZŁOWIEKA
Niestety, decydując się na dzielenie domu z czterema łapami, musimy też pogodzić się z faktem, że konieczny będzie kompromis w zakresie „wystroju wnętrza”. Aby zminimalizować zakres obowiązków związanych z utrzymaniem czystości najlepiej podjąć działania prewencyjne, a więc przystosować nasze mieszkanie do obecności czworonogów. W znacznym stopniu ograniczymy wówczas zarówno zakres zniszczeń jak i obszar zabrudzeń.
Co możesz zatem zrobić?
Podłogi
Zrezygnuj z dywanów i wykładzin dywanowych, na których osadza się sierść, chłonących zapachy i podatnych na zabrudzenia moczem oraz błotem, na rzecz łatwych w utrzymaniu czystości podłóg! Najlepiej sprawdzają się podłogi wyłożone kaflami lub panelami winylowymi, które są wodoodporne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zwróć uwagę, aby szczególnie odporna na uszkodzenia była podłoga przy wejściu!
Jeśli nie potrafisz jednak odmówić sobie przytulnego dywanika, postaraj się wybrać taki, który ma jak najkrótszy włos.
Meble
Wybierz meble wypoczynkowe z tapicerką odporną na zabrudzenia, nie absorbującą sierści, najlepiej z możliwością rozbierania i prania powłok z poszczególnych elementów. Zwróć uwagę, aby jej kolor nie kontrastował z sierścią Twojego pupila, co pozwoli zamaskować pozostałości po jego odwiedzinach na sofie! Meble, do których czworonóg ma dostęp pod Twoją nieobecność lub na których lubi poleżeć, nakrywaj „psim kocykiem”, który bez problemu wrzucisz do pralki i wymienisz na czysty
Okna
Zrezygnuj z długich zasłon na rzecz rolet lub lambrekinów.
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota, musisz mieć świadomość, że w przypływie negatywnych emocji może zrzucać on kwiaty z parapetu oraz bibeloty z półek
Ściany
Szczególnie te w okolicy legowiska, misek z jedzeniem oraz w przejściu (korytarz, przedpokój) zabezpiecz przez przyjmowaniem zabrudzeń, np. zmywalną farbą, panelami lub materiałami umożliwiającymi ich łatwe czyszczenie.
Elementy kuszące
Musisz mieć świadomość, że psy – zwłaszcza te dorastające i szczenięta – ze szczególnym upodobaniem traktują drewniane i wiklinowe elementy mebli, np. nogi stołu. Jeśli zależy Ci na zachowaniu ich w nienaruszonym stanie warto je zabezpieczyć albo zastąpić metalowymi, które cieszą się dużo mniejszą popularnością u czworonogów ;) albo też spróbować triku polegającego na przetarciu newralgicznych elementów olejkiem z goździków (ponoć odstrasza psy).
„Miejsca wybrane”
Czyli te, które są sukcesywnie znaczone (moczem, drapaniem itp.), zabezpiecz aby zapobiec zniszczeniu. W przypadku okresowego znaczenia, np. spowodowanego cieczką, wystarczy zabezpieczenie tymczasową matą lub stosować pampas. Jeśli jednak pupil wykazuje notoryczne skłonności do tego zachowania, należy pomyśleć o stałym zabezpieczeniu.
WYPRACUJ CODZIENNE RYTUAŁY
Od pierwszych dni pobytu czworonoga pod Waszym wspólnym dachem wprowadź zwyczaje związane z minimalizowaniem zabrudzeń.
Spacery
Po każdym spacerze z psiakiem oczyść mu łapy z błota i wszystkiego, co do nich przylgnęło; przyzwyczaj go, że przed każdorazowym wejściem do domu łapy są myte i osuszane
Zabrudzoną mocno sierść spłucz w wannie; zmokniętą- wytrzyj dokładnie ręcznikiem
W przypadku psów ras długowłosych, zwłaszcza przy pogodzie deszczowej, pomyśl o kurtce zabezpieczającej sierść przed zabrudzeniem szaty
Posiłki
Pilnuj regularnych pór karmienia; sprzyja to prawidłowemu trawieniu i sprawia, że zwierzę zjada posiłek w całości, umożliwiając sprzątanie i nie będzie roznosiło resztek pożywienia po domu przez cały dzień
Zachowania codzienne
Zanim pozwolimy psu na ekspansję sofy lub fotela zastanówmy się, czy będzie nam to odpowiadało … za kilka tygodni, miesięcy, kiedy będzie padał deszcz i nasz pies wróci do domu z brudnymi łapami. Jeśli nie, to nie przyzwyczajajmy czworonoga do tego luksusu! Odebranie pupilowi tego przywileju, bez względu na powód zostanie odebrane jako kara; pies nie jest w stanie domyślić się, że dzisiaj popadał deszcz więc łapki nie są na tyle czyste aby leżeć na Twoim ulubionym fotelu.
HIGIENA PSA
To podstawowy czynnik wpływający w prostej linii na stan czystości Twojego domu. Regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne z pewnością ograniczą konieczność sprzątania mieszkania:
Szczotkowanie
To prosty i podstawowy zabieg, dzięki któremu poza aspektami zdrowotnymi i estetycznymi dotyczącymi zwierzęcia, ilość pozostawianej na meblach i podłodze sierści możesz ograniczyć do minimum. Do szczotkowania okrywy wierzchniej używaj szczotki, zgrzebła oraz rękawicy gumowej natomiast do wyczesywania podszerstka – furminatora. Istotne jest aby zabieg był przeprowadzany regularnie lecz należy mieć świadomość, że zbyt częste zabiegi tego typu nie są wskazane z uwagi na możliwość powstawania podrażnień a w ich efekcie jeszcze większej utraty sierści.
Kąpiele
Zabieg ten dotyczy raczej psów; dostosuj go do indywidualnych potrzeb rasy, predyspozycji wynikających z specyfiki szaty itp. Pamiętaj, że następnego dnia po kąpieli ważne jest wyszczotkowanie czworonoga gdyż utrata sierści po kąpieli jest znaczna.
Trymowanie i strzyżenie
O ile strzyżenie psów ogranicza ilość pozostawianej przez nie sierści, o tyle trymowanie (mechaniczne jej usuwanie) w zasadzie niweluje jej obecność do zera. Psy szorstkowłose, poddawane regularnie temu zabiegowi nie przechodzą procesu linienia. Jeśli zatem zastanawiasz się nad wyborem rasy a zależy Ci aby w mieszkaniu fruwały kudełki, przemyśl opcje rasy z szatą szorstką!
Obcinanie pazurów
W przypadku psów zabieg istotny zwłaszcza, jeśli mamy w domu podłogi drewniane lub parkiety. Jeśli chodzi o koty, zaniedbując pielęgnację pazurów narażamy na uszkodzenia nasze tapicerki oraz ściany.
ZWIERZĘCY KĄCIK
Dobrze zorganizowany kącik Twojego czworonoga to kolejny czynnik, który wpłynie na stan czystości oraz ład w mieszkaniu. Zadbaj zatem o: 1. Kącik do jedzenia
Podłogę, na której stoją miski, zabezpiecz wodoodporną podkładką
na bieżąco myj miski po posiłkach - zwłaszcza jeśli jest on przygotowywany samodzielnie
ściany zabezpiecz przed zabrudzeniami materiałami lub farbami łatwymi w utrzymaniu czystości
Legowisko;
czyste legowisko to także brak przykrego zapachu w mieszkaniu; pamiętaj, że to legowiska, a zwłaszcza te wykonane z miękkich elementów, kumulują zapachy zwierząt!
Zadbaj zatem o to, aby było ono łatwe w utrzymaniu czystości. Warto zaopatrzyć się w legowisko rozbieralne, którego powłoki można prać mechanicznie. Funkcjonale i łatwe w utrzymaniu czystości są także legowiska z tworzywa, oraz legowiska na nóżkach, posiadające wymienne okrycia
Kuweta
Powinna być usytuowana w miejscu łatwo dostępnym dla kotów a jednocześnie ułatwiającym usuwanie nieczystości
Stosowanie odpowiedniej jakości żwirku (silikatowego, drewnianego, zbrylającego itd.) z pewnością ułatwi zarówno sprzątanie, jak i zniweluje przykre zapachy
Zabawki
Gryzaki oraz wszelkiego typu akcesoria przechowuj w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach, najlepiej wykonanych z tworzywa łatwego w utrzymaniu czystości
Nie zapominaj o myciu/dezynfekcji zabawek!
Drapak
Każdy kot ma naturalną potrzebę drapania; jego obecność w twoim domu jest zatem jednoznaczna z posiadaniem drapaka. Aby zwiększyć zainteresowania czworonoga tym właśnie przedmiotem na rzecz ocalenia mebli, warto spryskać go przyciągającą uwagę kota- kocimiętką!
SPRZĄTANIE CIĘ NIE MINIE!
Pomimo skrupulatnie podejmowanych zabiegów higienicznych, wdrożonych nawyków oraz szeregu rozmaitych działań, musisz mieć świadomość, że i tak natkniesz się na ślady bytności czworonoga a mop, ściereczki, odpowiednio dobrane środki czystości i odkurzacz staną się Twoimi sprzymierzeńcami w codziennej walce z nimi. Istotne jest, aby stosowane preparaty były nie tylko skuteczne ale także bezpieczne dla czworonogów toteż wskazane jest stosowanie środków dedykowanych właścicielom zwierząt domowych.
Walka z sierścią
to czynność wymagająca chyba najwięcej zaangażowania. Do usuwania jej z podłóg a także mebli tapicerowanych potrzebny będzie dobry odkurzacz, najlepiej wyposażony w system filtrów antyalergicznych Hepa i/lub separator wodny, dzięki któremu w pojemniku z wodą osiądą wszelkie zanieczyszczenia i roztocza. Niezwykle ważna jest także wysokiej jakości turbo lub elektroszczotka oraz ssawki do zbierania sierści z tapicerek. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli dedykowanych właścicielom czworonogów. Duża popularnością cieszą się roboty odkurzające, IRoboty zaprojektowane w technologii pozwalającej na samodzielne wyszukiwania zanieczyszczeń. Meble tapicerowane z drobnych zanieczyszczeń doczyszczamy rolką stosowaną do ubrań lub przecieramy wilgotną ściereczką z mikrofibry lub rękawicą do zbierania sierści; dobrze sprawdza się w tej roli także gumowa ściągaczka do mycia szyb. Meble gładkie należy czyścić z użyciem środków antyelektrostatycznych, które zabezpieczają przed osiadaniem sierści.
Podłogi
Twoje panele czy terakota zdradzać będą niestety obecność czworonogów; zabrudzenia po łapach, ślinie czy wypijanej wodzie wymagać z pewnością będą częstszego sięgania po mop. Do ich zmywania stosuj bioenzymatyczne płyny, które są bezpieczne dla czworonogów!
Plamy z moczu –
które musimy zaakceptować przynajmniej do czasu, kiedy nasz czworonóg opanuje trudną sztukę kontroli czynności fizjologicznych wymagają specjalnego traktowania. Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować z dywanów czy wykładzin, konieczne będą papierowe ręczniki i środki do wywabiania plam z tapicerek. Zwolennikom metod eko polecamy stosowanie sody oczyszczonej, która usuwa plamy i niweluje przykre zapachy. Papkę z sody i wody zmywamy przy pomocy octu lub wody utlenionej. Warto też zwracać uwagę, w jakim stanie znajduje się spodnia strona dywanu.
Przykre zapachy-
to „atrybut” towarzyszący bytności czworonogów w Twoim domu, który jednak można niwelować. Zasadniczym czynnikiem w walce o świeże powietrze będzie oczywiście dbałość o higienę lecz sprzymierzeńcami mogą także stać się wszelkiego rodzaju naturalne neutralizatory zapachów, jak np. cytrusy. Skuteczne są także kominki zapachowe- najlepiej oparte na roślinnych olejkach oraz specyfiki domowej produkcji, jak np. roztworu płynu do płukania jamy ustnej, którymi przecieramy miejsca zanieczyszczone moczem. Pamiętajmy, że środki chemiczne stosowane z klasycznych odświeżaczach mogą powodować reakcje u czworonogów, których zmysł węchu jest znacznie czulszy od naszego.
Czyste powietrze - pomimo najbardziej nawet wymyślnych zabiegów higienicznych, roztocza bytujące na skórze zwierząt, sierść oraz różnego typu mikrozanieczyszczenia unoszą się w powietrzu. W trosce o zdrowie i komfort domowników, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który automatycznie kontroluje jego jakość, filtruje zanieczyszczenia i nawilża.
Tutaj czekają zwierzęta, które potrzebują domu! Nie uszczęśliwisz ich wszystkich, ale możesz stworzyć nowe życie jednemu więc pochyl się nad ich losem i pomyśl o adopcji!