facebook
google+
kontakt
twitter
Wakacje psem
Jak sprawić aby wypoczynek z psem był przyjemny dla niego i dla nas?
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
Wakacje psem

Wakacje z psem czy „pod psem”…

wakacjePerspektywa letniego wypoczynku zbliża się z każdym dniem. Wraz z nią pojawia się kwestia podjęcia decyzji, czy nasz urlop spędzimy w towarzystwie czworonożnego członka rodziny czy też postanowimy pozostawić go w domu lub hotelu, których ilość oraz poziom świadczonych usług wzrasta w ostatnich czasach w zadowalający sposób. Jako, że najczęstszym towarzyszem naszych podróży są psy, to na nich skoncentrujemy się w tym artykule.

Jeśli postanowiliśmy, że nasz pupil wyjeżdża z nami, zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów, które zapewnią komfort naszemu psu oraz nie zakłócą wypoczynku całej rodzinie, zmieniając rozkoszną sielankę i czas relaksu psychicznego w chaos i katorgę.

Zacznijmy od wyboru miejsca pobytu. Planując miejsce pobytu warto uzyskać informację, w jakim zakresie będziemy mogli poruszać się z psem. Musimy pamiętać, że parki narodowe i krajobrazowe objęte całkowitym lub częściowym zakazem wprowadzania psów. W chwili obecnej, jest osiem parków narodowych objętych całkowitym zakazem wstępu dla psów oraz sześć z częściowym;  z ich listą warto zapoznać się zanim podejmiemy decyzję o wyborze miejsca. Za załamanie zakazu wprowadzania psa grozi grzywna w kwocie 500zł. W miejscach, gdzie dopuszczone jest wprowadzanie psów, konieczne jest prowadzanie go na smyczy. Upewnijmy się także, najlepiej poprzez osobistą rozmowę z właścicielem hotelu lub pensjonatu, że nasz pupil będzie mile widziany jako gość i nie będzie postrzegany jako intruz przez naszych gospodarzy.

Jeśli już przebrnęliśmy przez trudne procesy decyzyjne związane z wyborem miejsca wypoczynku, sprawdźmy i w razie konieczności dokonajmy wszelkie czynności związane z aspektem zdrowotnym naszego czworonożnego podróżnika. Zabezpieczmy go przede wszystkim przed pasożytami używając wybranego preparatu p/kleszczom i pchłom, uzupełnijmy wymagana oraz zalecane przez lekarza weterynarii szczepienia. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą dokumentacji medycznej psa oraz jeśli posiada on mikroczip – wzoru kodu kreskowego (numeru chipa). Warto także sprawdzić wcześniej adresy lokalnych lecznic bądź gabinetów weterynaryjnych.

Rzeczy potrzebne psu...

Najlepiej zapakować je w osobną torbę nieco wcześniej, aby uniknąć zamieszania i zapomnienia w natłoku obowiązków związanych z podróżą. Pamiętajmy, że już sama zmiana miejsca pobytu psa, pomimo naszej obecności, stanowi dla psa pewnego rodzaju stres, więc w celu ograniczenia liczby zmian w jego życiu zabierzmy jego ulubioną miskę, karmę, którą dotychczas był karmiony, koc lub legowisko, jakąś wysłużoną zabawkę czy gryzak. W przypadku konieczności pozostawienia psa w pokoju, gadżety te stworzą mu namiastkę domu.

Podróż psa

Jeśli nasza podróż przebiega samochodem pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczaniu psa. Jego odpowiednie, zgodne z przepisami transportowanie jest istotne zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla nas. Brak adekwatnego zabezpieczenia może być przyczyną groźnego wypadku lub też w przypadku kolizji być powodem urazów odniesionych przez nas. Psy ras małych - do 10 kg - zawsze przewozimy w transporterze dostosowanym do przewozu psa w samochodzie. Transporter taki powinien posiadać zaczepy na pasy bezpieczeństwa, którymi jest on mocowany na siedzeniu. Warto też, aby posiadał zamontowane odpowiednie poidło. Pst ras średnich i dużych, należy przewozić również w transporterze lub przypięte pasami na siedzeniu pasażera; warto wówczas zamontować kurtynę zabezpieczającą, oddzielającą przednie fotele od tylnej kanapy. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie zabezpieczenie dodatkowe, które nie może zastępować pasów bezpieczeństwa. Należy mieć świadomość, że w przypadku ras dużych i olbrzymich, w chwili zderzenia same pasy nie uchronią psa przed tragicznymi skutkami. Decydując się na taką rasę i planując podróże z jej przedstawicielem warto dostosować samochód do jego przewozu. Podczas jazdy, pamiętamy o zapewnieniu odpowiedniej temperatury powietrza, mając świadomość, że już 25C stanowi dla czworonoga zagrożenie, o częstych postojach, podczas których pies powinien pobiegać, załatwić swoje potrzeby, napić się świeżej wody. Jeśli nasz pies cierpi na chorobę lokomocyjną, nie karmimy go na kilka godzin przed planowanym wyjazdem i ewentualnie aplikujemy zalecone przez lekarza weterynarii leki przeciwwymiotne. Warto też zaopatrzyć się w środki czystości – nawilżane chusteczki – oraz zapasowy koc w celu uniknięcia jazdy w niekomfortowych warunkach w razie „awarii”.

Nowe miejsce

Jeśli szczęśliwie dotarliśmy na miejsce docelowe zwracamy uwagę na zachowanie czystości przez naszego pupila, pamiętając, że wiele psów ma nawyk znaczenia miejsc nowych, co niekoniecznie może podobać się naszym gospodarzom. Jeśli nawyk taki dotyczy także wnętrz, warto zminimalizować ryzyko zabrudzenia mebli bądź narożników poprzez stosowanie dostępnych na rynku preparatów zabezpieczających. Instalujemy naszego psa w dogodnym dla wszystkich miejscu, upewniając się, że zarówno pies, jak i jego otoczenie pozostaną bezpieczne. Jeśli pupil musi pozostać sam w pokoju a my nie mamy pewności co do tego, że nie dokona spustoszeń, warto wykorzystać odpowiednio duży transporter, w którym pies spędzi samotne chwile. Wcześniej naturalnie, zapewniamy mu intensywny spacer i posiłek. Pamiętamy o pozostawieniu świeżej wody oraz zabawek. Jeśli mamy zaufanie do naszego czworonoga, przed wyjściem upewnijmy się, czy wszystkie okna są zabezpieczone przed naszym milusińskim.

pies na wakacjachW przypadku wyjazdów zagranicznych, konieczne jest zachipowanie psa oraz założenie mu paszportu. Warto także zapoznać się z wymogami danego kraju odnośnie szczepień oraz zabezpieczenia psa. Wszelkie istotne informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej ambasady danego kraju.

W razie podróży pociągiem warto wiedzieć, że szczegółowe przepisy są ustalane odrębnie przez każdego przewoźnika. Wszędzie jednak istnieje obowiązek zabezpieczenia psa poprzez smycz i kaganiec, posiadanie przy sobie świadectwa szczepienia p/wściekliźnie i jeśli wymaga tego przewoźnik – posiadanie biletu. Jego cena jest uzależniona od stawki konkretnego przewoźnika. W przypadku pociągów IC, dorosły podróżny może przewieźć jednego psa w wagonie klasy 1 lub 2, we wszystkich kategoriach pociągów. Pies nie może być trzymany na miejscach do siedzenia, leżenia czy miejscach sypialnych. Jeśli chcemy podróżować z psem w wagonie sypialnym albo wagonie z miejscami do leżenia, musimy wykupić wszystkie miejsca w tym przedziale. Jeśli podróżujemy w przedziale, konieczna jest akceptacja współpodróżnych; nie jest ona wymaga w przypadku podróży pociągiem bezprzedziałowym. Opłata za przewóz psa wynosi ok 20 złotych. W przypadku jednak, gdy pies przez całą podróż jedzie w transporterze lub torbie podróżnej, jest traktowany jako bagaż podręczny i wtedy podróżuje za darmo.

W przypadku podróży samolotem, konieczny jest wcześniejszy kontakt z wybranymi liniami lotniczymi w celu rezerwacji biletu oraz uściślenia zasad przewozu psa. Generalnie jednakże, zwierzęta o masie do 8 kg (wraz z transporterem lub torbą), są traktowane jako bagaż podręczny i przewożone w kabinie pasażerskiej. Wymagane są naturalnie konieczne szczepienia, zaświadczenia weterynarza o stanie zdrowia oraz pozwolenia na wjazd do kraju docelowego. W przypadku psów ras dużych, podróżują one w luku bagażowym w atestowanych transporterach, posiadających wymagane gabaryty oraz udogodnienia. Istotne jest zapoznanie się z przepisami przywozu psów do kraju docelowego.

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry