facebook
google+
kontakt
twitter
Artykuły żywnościowe, które szkodzą Twojemu psu.
Jakie artykuły żywnościowe- bezpieczne dla nas ludzi, nie są tolerowane przez psy?
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
Artykuły żywnościowe, które szkodzą Twojemu psu.

CO SZKODZI TWOJEMU PSU?!

PRODUKT

DZIAŁANIE

OBJAWY

WINOGRONA, RODZYNKI

winogrona

Szkodliwe dla psów są zarówno świeże winogrona, jak i rodzynki wszystkich odmian.

Toksyczna dawka rodzynek wynosi 11,5 grama (kilkanaście sztuk) rodzynek na 1 kg masy ciała zaś winogron- 30 g/kg masy ciała psa. Substancja, która wywołuje zatrucia nie została w dalszym ciągu wyizolowana ani zidentyfikowana, zatem trudno jednoznacznie stwierdzić, składnik owoców truje psy. Przestrzega się jednak przed podawaniem psu nawet najmniejszych ilości winogron z obawy przed możliwością kumulowania w organizmie toksyny.

Charakter pierwszych objawów przypomina typowe symptomy zatrucia: są to wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, apatia, osłabienie. Bardziej niebezpieczne są jednakże kolejne etapy zatrucia, polegające na postępującej niewydolności nerek, zwapnienia kanalików nerkowych oraz zmiany w och nabłonku, prowadzące często do śmierci.

CZEKOLADA, KAKAO

czekolada

Substancją trującą w czekoladzie, jest teobromina znajdująca się w ziarnach kakao. Substancja ta jest również szkodliwa w przypadku ludzi, niemniej jej przelicznik związany z masą ciała jest wysoki (150 mg/kg masy ciała), toteż zagrożenie dla zdrowia stanowi spożycie bardzo dużych ilości kakao.

Metabolizm teobrominy u psów jest powolny, nawet do 20 godzin, zaś niezidentyfikowana dotąd substancja, która powstaje w wyniku jej trawienia wykazuje właściwości toksyczne, zagrażające bezpośrednio zdrowi i życiu psa. Zabójcza dawka teobrominy dla naszego pupila to 100/150 mg/kg masy ciała. Gorzka czekolada zawiera 14g teobrominy/kg; mleczna czekolada - 5 g/kg.

Objawy są typowe dla zatrucia; pojawiają się nudności, wymioty, biegunka i zwiększone wydalanie moczu. Przy silniejszych zatruciach dochodzi do krwotoków wewnętrznych, drgawek, ataków epilepsji a nawet do arytmii i zawału mięśnia sercowego.

CZOSNEK

czosnek

Teorie odnośnie podawania psom czosnku są podzielone a czasami wręcz wykluczające się. Niektórzy z dietetyków twierdzą, iż podawanie tego warzywa w niewielkich ilościach (jeden ząbek na 30 kg masy dziennie), ma dobroczynny wpływ na zdrowie psa, zapobiega nowotworom, działa bakteriobójczo oraz wzmacnia odporność organizmu. Ogólnie uznaje się, że psu brakuje odpowiednich enzymów niezbędnych do trawienia wspomnianych warzyw, co z kolei – w przypadku czosnku prowadzi do nieżytów jelit. Jeśli jednak zdecydujemy się na podawanie czosnku naszemu psu, istotne jest aby nie przekraczać zalecanej dawki, gdyż przedawkowanie prowadzi do ciężkich powikłań.

Biegunka, objawy zatrucia, brak apetytu, osłabienie, anemia.

CEBULA

cebula

Cebula,

Podczas trawienia cebuli oraz innych roślin z grupy liliowatych, wytwarzają się toksyczne związki- dwusiarczki, które powodują rozpad czerwonych krwinek prowadząc do anemii. Do wystąpienia objawów dochodzi , kiedy zwierzę zje większą ilość toksycznej rośliny, ponad 0,5% masy ciała. Jeżeli są to niewielkie ilości, pies lub kot nadrabia ubytek erytrocytów poprzez wzmożoną produkcję w szpiku kostnym. Jak podają jednak rozmaite źródła, już dwa plasterki cebuli tygodniowo, surowej lub ugotowanej, powodują zniszczenie hemoglobiny, w takiej ilości, że zaburza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu, do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa..

Objawy zatrucia pojawiają się, jeśli zwierzę spożyje większa ilości cebuli (np. dla psa 10kg będzie to 50g); są nimi: wymioty, brak apetytu, osłabienie, biegunka, przyspieszony oddech i wysokie tętno, blade błony śluzowe, krwiomocz.

ALKOHOL

alkohol

Praktycznie każdy alkohol zawiera w sobie etanol, który jest toksyczny dla psów. Może prowadzić do śpiączki a nawet śmierci.

Chmiel – w np. piwie – może spowodować gorączkę, szybką pracę serca, lub zgon.

BRZOSKWIENIE, MORELE, ŚLIWKI, OWOCE PESTKOWE

brzoskwinie

Sam owoc brzoskwini nie stanowi dla nich zagrożenia, niemniej po zjedzeniu może przytrafić się psu biegunka lub luźny stolec. Poważne niebezpieczeństwo stwarzają natomiast pestki tych owoców, które zawierają substancję amigdalinę, która ulega rozkładowi do związków zawierających cyjanek.

Ciężkie zatrucie psa mogą spowodować wszystkie owoce, które maja pestki: brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, jabłka.

Objawami zatrucia mogą być: niepokój, dyszenie, utrata przytomności, drgawki, zapaść, zatrzymanie oddychania i akcji serca.

ARTYKUŁY SUROWE

artykuły surowe artykuły surowe

artykuły surowe

Zarówno drób, jak i pozostałe surowe produkty stwarzają ryzyko zarażenia się salmonellozą. Teorie na ten temat są podzielone; wielu hodowców jest zdania, że PH układu pokarmowego u psów uniemożliwia inwazję tych bakterii, niemniej lekarze weterynarii przestrzegają przed podawaniem surowego drobiu.

Jaja- surowe białko jaja zawiera awidynę - substancje niszcząca biotynę;

Ryby- zawierają trimetyloaminę, która wiąże obecne w pożywieniu żelazo w postać nieprzyswajalną powodując anemię oraz zmiany barwy sierści

- objawy zatrucia, biegunka, wymioty, gorączka,

- osłabienie, opóźnienie wzrostu, deformacje szkieletu, wypadanie włosa

- osłabienie, utrata apetytu

KOŚCI

kości

Podawane w dużych ilościach utrudniają trawienie innych składników, wpływają negatywnie na szatę włosową oraz powodują bolesne zaparcia tworząc złogi w jelitach. Najlepiej podawać kości cielęce lub wołowe. Kości drobiowe nie powinny być absolutnie podawane psu gdyż pogryzione mają ostre końce, co może skutkować mechanicznym uszkodzeniem układu pokarmowego

Zaparcia, wzdęcia, bolesność brzucha, linienie.

DROŻDŻE

drożdże

Drożdże oraz surowe ciasto drożdżowe stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia psa. W przypadku zjedzenia przez psa surowego ciasta drożdżowego może dojść do powiększania ich masy w żołądku psa, nadprodukcji CO2, co prowadzi do zaburzeń ze strony układu pokarmowego - szczególnie wzdęć. Dodatkowo fermentacja alkoholowa może prowadzić do wystąpienia objawów charakterystycznych dla spożycia alkoholu, czyli zatruć.

Wzdęcia, bóle brzucha, do perforacji układu pokarmowego włącznie; objawy zatrucia.

KAWA, HERBATA, COCA-COLA

cocacola herbata kawa

Herbata, kawa oraz napoje typu cola zawierają substancje z grupy alkaloidów purynowych, które są bardzo szkodliwe dla psa. Kofeina i teofilina zaliczane są do środków psychoaktywnych z grupy stymulantów.

Przedawkowane powodują silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego, migotanie komór i śmierć.

AWOKADO

awokado

Owoc tego drzewa kryje w sobie grzybobójczą toksynę, która jest nieszkodliwa dla ludzi lecz może być niebezpieczna dla psa. Dawka śmiertelna nie jest na dzień dzisiejszy znana w związku z czym nie należy podawać psy tego owocu w żadnych ilościach.

Prowadzi do wymiotów i biegunki oraz może przyczyniać się do zatrzymania wody w jamie brzusznej (wzdęcia), w płucach (trudności w oddychaniu) oraz w okolicy serca (zmniejszenie częstości akcji serca) i być może nawet w skrajnych przypadkach może skutkować śmiercią.

Surowe artykuły

 • jaja - surowe białko jaja zawiera awidynę - substancje niszcząca biotynę, odpowiedzialną za jakość włosa, osłabienie, opóźnienie wzrostu, deformacje szkieletu
 • surowe ryby - zawierają trimetyloamine, która wiąże obecne w pożywieniu żelazo w postać nieprzyswajalną powodując anemię oraz zmiany barwy sierści
 • surowe mięso drobiowe – ryzyko zarażenia się salmonellozą
  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  
przewiń w lewo
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry