facebook
google+
kontakt
twitter
Koty zimą
Pomóż kotom w twojej okolicy przetrwać zimę. Dowiedz się co możesz dla nich zrobić.
Jesteś w:   Start   »
Koty zimą

Koty zimą

Koty zimą - artykuły cbdzoe bijemy na alarm

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na te spośród nich, które są skazane na samodzielność, a które przez cały rok dbają o to, aby nie zagrażała nam inwazja roznoszących choroby gryzoni. Sięgnijmy w głąb swojego sumienia i pamiętajmy, że nie każdy kociak ma tyle szczęścia co nasz, wylegujący się na podusi, otoczony miłością i ciepełkiem rasowiec czy też „dachowiec” . Niektórzy z naszych sprzymierzeńców w walce z gryzoniami stają oko w oko z zabójczymi warunkami jakie niesie ze sobą bezwzględna zima, nie potrafiąc im samodzielnie stawić czoła.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą przetrwać trudne dni kotom, widywanym na co dzień w naszym otoczeniu, kradnącym resztki ciepła pod naszymi samochodami czy wślizgujących się do piwnic oraz zabudowań gospodarczych:

 1. OTWÓRZ OKIENKO!
  Jednym z wypróbowanych sposobów zapewnienia schronienia kotom wolno-bytującym jest umożliwienie im dostępu do pomieszczeń znajdujących się w budynkach (garaży, podpiwniczeń, itp.). Wystarczy w tym celu zamontowanie włazu, umożliwiającego swobodny dostęp do pomieszczenia, zaopatrzonego w kurtynę zabezpieczającą przed czynnikami atmosferycznymi. Pamiętać jednakże należy o konieczności weryfikowania stanu czystości pomieszczeń ich dezynfekcji oraz sukcesywnym usuwaniu potencjalnych nieczystości. Szczególną uwagę należy zwracać na to, czy koty, które dostały się do pomieszczenia nie zostały w nim „uwięzione”, poprzez np. zamknięcie okna.
   
 2. BUDA/KONTENEREK
  Jeśli udostępnienie pomieszczeń w zabudowaniach kłóci się z opinią współlokatorów, doskonałym substytutem zastępczym będzie prosta buda lub box a w ostateczności nawet zafoliowany karton. Należy zwrócić uwagę aby skrzynka nie była zbyt duża gdyż jej ogrzanie własnym ciałem nie będzie możliwe. Istotne jest zabezpieczenie jej w sposób uniemożliwiający namakanie i przenikanie wiatru. Budę umieszczamy w miejscach osłoniętych, ustronnych ale jednocześnie odwiedzanych przez koty.
   
 3. LEGOWISKO
  Istotną kwestią w doborze posłania dla kota jest gatunek tkaniny odpornej na chłonięcie wilgoci; najodpowiedniejszy do tego celu jest polar lub wełna owcza. Należy sukcesywnie kontrolować stan legowiska aby nie dopuścić do jego zamoknięcia i w konsekwencji- zamarzania.
   
 4. KARMIENIE
  Jeśli decydujemy się na dożywianie kotów istotne jest aby było to działanie systematyczne i konsekwentne gdyż koty szybko przyzwyczajają się do faktu otrzymywania od człowieka żywności i zaprzestanie ich dożywiania może doprowadzić nawet do śmierci głodowej. W przypadku bardzo niskich temperatur dobrym rozwiązaniem jest podawanie suchej karmy, która nie zamarza. Jeśli istnieje możliwość podawania ciepłego jedzenia jest to rozwiązanie optymalne. Zwracamy wówczas uwagę aby podawać jedzenie w sposób maksymalnie zabezpieczający je przed opadami, zamarzaniem oraz namakaniem. Jeśli umieszczamy żywność na dworze warto postarać się o niewielkie zadaszenie nad miską. Zwracamy uwagę na usuwanie niezjedzonych resztek pokarmu nie dopuszczając do ich zepsucia.

Pamiętamy również o dostępie do świeżej wody, która w czasie mrozów zamarza często w miskach, a jej niedobór prowadzi do odwodnienia.

Zapewne nie uda nam się pomóc wszystkim zwierzakom lecz być może jedno nasze działanie sprawi, że akurat ten kociak, który przemyka się zmarznięty pod naszym domem nie zasili przykrych statystyk zamarzniętych kotów, które zostaną znalezione z nastaniem wiosny!

ZAPAMIĘTAJ! JEŻELI ZAUWAŻYŁEŚ, ŻE W TWOJEJ OKOLICY SĄ KOTY, KTÓRE POTRZEBUJĄ POMOCY, ZAWSZE MOŻESZ POWIADOMIĆ O TYM FAKCIE STRAŻ MIEJSKĄ!!!
 

« Powrót

Wcześniejsze artykuły z serii "Bijemy na alarm!"

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  
przewiń w lewo
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry