facebook
google+
kontakt
twitter
Kilka kroków poprawnej identyfikacji zwierzęcia
Chcesz zarejestrować zwierzę? Elektroniczna identyfikacja? Jak? Gdzie? Zrób to poprawnie.
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
Kilka kroków poprawnej identyfikacji zwierzęcia

KILKA KROKÓW SZYBKIEJ I POPRAWNEJ IDENTYFIKACJI ZWIERZĘCIA

Czipowanie, będące trwałą i w chwili obecnej- najskuteczniejszą metodą elektronicznego znakowania zwierząt towarzyszących, zyskuje w ostatnim czasie coraz szerszą rzeszę zwolenników wśród właścicieli oraz hodowców, kierujących się dobrem swoich czworonożnych, dwunożnych a często także – pływających podopiecznych. Wciąż jednak temat identyfikacji zwierząt towarzyszących nie jest do końca zrozumiały i wolny od obaw wynikających głównie z braku rzetelnych i jednoznacznych informacji.
Co zrobić aby proces znakowania okazał się w pełni skuteczny, gwarantujący absolutne bezpieczeństwo naszemu pupilowi a przy tym był prosty do przeprowadzenia?
Oto kilka podstawowych kroków, które wystarczy podjąć aby Twój podopieczny zyskał bezpieczeństwo na całe życie:

KROK 1- SPRAWDŹ CZY ZWIERZĘ POSIADA MIKROCZIP

Kilka kroków poprawnej identyfikacji zwierząt - artykuł CBDZOEJest to działanie KONIECZNE, gdyż absolutnie nie można dopuścić do sytuacji, że zwierzę zostanie powtórnie oznakowane mikroczipem. Argumentem dla Ciebie niech będzie choćby hipotetyczna sytuacja, kiedy bez wnikliwej weryfikacji zaopatrzysz swojego czworonoga w kolejny mikroczip, a przy przekraczaniu granicy, celnik odnajdzie ten mikroczip, który nie został wpisany do paszportu zwierzęcia!
Do sprawdzenia wykorzystaj sprawdzony czytnik do odczytywania numerów mikroczipów; powinieneś przeskanować nim szczególnie dokładnie miejsca, w których najczęściej są implantowane mikroczipy, a więc po lewej stronie szyi oraz pomiędzy łopatkami. Jeśli nie posiadasz swojego czytnika zawsze możesz skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który powinien być wyposażony w takie urządzenie.

przejdź do wyszukiwarki mikroczipów →

zobacz rodzaje czytników mikroczipów dostępne w sklepie →

KROK 2- ZACZIPUJ !

Kilka kroków poprawnej identyfikacji zwierząt - artykuł CBDZOEJeżeli pomimo dokładnych oględzin nie stwierdzisz obecności mikroczipa pod skórą zwierzęcia, powinieneś jak najszybciej oznakować swojego podopiecznego w ten właśnie sposób!
Udaj się do zaufanego lekarza weterynarii, który sprawnie i bezstresowo wykona zabieg implantacji transpondera. Zadbaj o to, aby przed zabiegiem sprawdzić za pomocą czytnika, czy mikroczip jest sprawny zaś na drugi dzień po zabiegu dokonać odczytu kontrolnego w celu utwierdzenia się, iż mikroczip został prawidłowo zaimplantowany lub też nie wypadł np. na skutek krwawienia lub zbyt płytkiego osadzenia. Warto, tuż po zabiegu ucisnąć na chwilę miejsce wkłucia aby ranka po igle zdołała się zasklepić.
Zachowaj kody kreskowe jakie zostały dołączone do zestawu jednorazowego, gdyż przydadzą się one podczas rejestracji oraz formalności związanych z wyrabianiem dokumentów!

zobacz rodzaje mikroczipów dostępne w sklepie →

KROK 3- JEŚLI ZWIERZĘ POSIADA MIKROCZIP…

Jeśli podczas skanowania stwierdzisz, że zwierzę posiada mikroczip odczytaj i zapamiętaj (lub przepisz) dokładnie jego numer a następnie sprawdź w bazach tworzących rejestry zwierząt oznakowanych, czy zwierzak z takim numerem mikroczipa został wcześniej zarejestrowany przez poprzedniego właściciela zwierzęcia, jego hodowcę albo też wykonującego zabieg znakowania lekarza weterynarii;

-  jeśli zwierzę jest już zarejestrowane sprawdź dokładnie, czy wszystkie informacje są poprawne i aktualne. W razie konieczności zaktualizuj dane samodzielnie lub poprzez administratora bazy;

-  jeżeli czworonóg nie jest zarejestrowany w bazie, powinieneś jak najszybciej podjąć kroki w celu dokonania tej formalności.

KROK 4- REJESTRACJA W BAZIE ZWIERZĄT OZNAKOWANYCH

Kilka kroków poprawnej identyfikacji zwierząt - artykuł CBDZOEPamiętaj, że samo wszczepienie zwierzęciu transpondera NIE JEST JEDNOZNACZNE Z JEGO ZABEPIECZENIEM! Mikroczip to jedynie urządzenie, w którym zaprogramowany jest piętnastocyfrowy, niepowtarzalny numer i aby identyfikacja zwierzęcia była możliwa, musi on zostać przypisany do konkretnej osoby- właściciela. Jeśli nie dokonamy takiej formalności, samo odczytanie numeru nie wskaże nam kto jest właścicielem zwierzęcia a tym samym nie pomoże w jego identyfikacji.
Pamiętaj także, że MIKROCZIP TO NIE JEST NADAJNIK GPS! Nie możesz na jego podstawie np. śledzić czy namierzyć gdzie aktualnie znajduje się zaimplantowane zwierzę.
Aby zatem sfinalizować proces znakowania, musisz zarejestrować mikroczip w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie. Pamiętaj o poprawnym zamieszczeniu wszystkich koniecznych danych kontaktowych i adresowych, które umożliwią sprawny i bezproblemowy powrót Twojego pupila do domu.
Na aktywnym koncie użytkownika możesz bez żadnych ograniczeń ani dodatkowych opłat rejestrować dowolną ilość zwierząt, w związku z czym dodatkowo zyskujesz możliwość zadbania o wszystkie swoje zwierzaki!

przejdź do rejestracji w bazie zwierząt CBDZOE →

KROK 5 - AKTUALIZACJA DANYCH

Pamiętaj, aby na bieżąco wprowadzać aktualizacje swoich danych adresowych, telefonicznych oraz adresie e-mail. Zaniedbanie tych czynności skutkować będzie problemami w nawiązaniu z Tobą kontaktu w celu poinformowania Cię o tym, iż Twój pupil został odnaleziony.  Tym samym w znaczący sposób wydłuży się czas jego powrotu do domu, narażając czworonoga na niepotrzebny stres.

KROK 6 - ZAOPATRZ PUPILA W ZAWIESZKĘ

Jeśli Twój czworonóg posiada mikroczip, warto zaopatrzyć go również w zawieszkę informującą o tym, iż jest on oznakowany w ten właśnie sposób i został zarejestrowany w bazie zwierząt oznakowanych z adresem strony internetowej www.cbdzoe.pl.
Możesz też przyspieszyć proces identyfikacji pupila zaopatrując go w zawieszkę:
- z wbudowanym tagiem NFC, w którego pamięci zostaną wgrane podstawowe informacje dotyczące zwierzęcia oraz Twoje dane kontaktowe,
- z umieszczonym na zawieszce kodem QR (Quick Response, szybka odpowiedź) dzięki któremu możliwa jest szybka identyfikacja zwierzęcia. Wystarczy telefon z aparatem i aplikacją do czytania kodów QR.
Zawieszka w postaci adresówki nie zastąpi w żaden sposób formy oznakowania trwałego, jakim jest mikroczip, gdyż może ona ulec zagubieniu albo odpięciu np. podczas zabawy zwierząt lub przypadku kradzieży czworonoga. Warto ją jednak stosować jako zabezpieczenie dodatkowe, przyspieszające proces identyfikacji zaczipowanego pupila i wszczęcia poszukiwania właściciela.

zobacz rodzaje zawieszek dostępne w sklepie →

Jeśli rzetelnie potraktowałeś nasze wskazówki, to nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć się z bycia razem gdyż możesz mieć świadomość, że zrobiłeś wszystko, aby zapewnić pupilowi maximum bezpieczeństwa niewielkim nakładem finansowym oraz przy minimum wysiłku!

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  
przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry