facebook
google+
kontakt
twitter
MIKROCZIP DLA KONIA
Elektroniczne znakowanie koni jest najskuteczniejszą metodą zapewniającą im bezpieczeństwo
Jesteś w:   Start   »
MIKROCZIP DLA KONIA

Mikrochip dla konia

IDENTYFIKACJA KONIOWATYCH

Chip dla konia - identyfikacja koniowatych - artykuły CBDZOEZnakowanie koni było przez szereg lat zabiegiem pożądanym i popularnym wśród hodowców i właścicieli koni. Wydana 25  czerwca 2009 roku (Dz.U. 2004 Nr 91 Poz. 872) przez Komisję Europejską ustawa regulująca kwestię elektronicznej identyfikacji zwierząt wprowadziła jednakże obowiązek identyfikacji poprzez czipowanie koni urodzonych po dniu 1 lipca 2009 oraz posiadania przez nie paszportu. Koń z mikroczipem jest łatwy do zidentyfikowania; na podstawie bowiem weryfikacji danych zawartych w paszporcie oraz odczytanie numeru wszczepionego zwierzęciu transpondera możliwa jest stuprocentowa jego identyfikacja umożliwiająca zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki takiej opcji niweluje się do minimum ryzyko kradzieży konia, oraz jego nielegalnego wywozu poza granice kraju czy też innych form nadużyć, jak np. sprzedaży zwierząt kradzionych. Elektroniczne znakowanie ma znaczenie  przy procedurach związanych z transportem tych zwierząt w obrębie krajów UE. Niezbędne jest ono przy przekraczaniu przez konia granicy kraju podczas podróży lub udziału w imprezach hippicznych, np. wyścigach, gdzie wymagana jest wcześniejsza identyfikacja biorących udział w wyścigach koni na podstawie wszczepianych im chipów. Z uwagi na umiejscowienie mikroczipa, jego usunięcie pozostawia trwałe blizny, które mogą świadczyć o tym, iż zwierzę było poddane takiemu zabiegowi i wymaga weryfikacji jego hipotetycznej tożsamości.

Chip dla konia - identyfikacja koniowatych - artykuły CBDZOEPodobnie, jak w przypadku psów i kotów, czipowanie koni odbywa się poprzez implantację transpondera za pomocą jednorazowego, sterylnego zestawu do czipowania. Mikroczip wszczepiany jest jednak nie pod skórę lecz domięśniowo lub w więzadło karkowe na głębokości 3-4cm, po lewej stronie szyi – na wysokości czwartego kręgu szyjnego. Czynność czipowania jest bezpieczna dla zwierzęcia i praktycznie bezbolesna. Sam zabieg jest zbliżony do iniekcji przeprowadzanej domięśniowo. Aplikator mikroczipów ma formę jednorazowej strzykawki, w której umieszczony transponder posiadający przypisany, niepowtarzalny kod numeryczny składający się z piętnastu cyfr. Igła jest wprowadzana na głębokość 4-5cm a następnie mikroczip zostaje wypchnięty przez tłok w odpowiednie miejsce; po uciśnięciu mięśnia igła jest wycofywana z ciała zwierzęcia. Wymiary czipów stosowanych u koni wynoszą 12x2,1 mm; niektóre podmioty polecają również dla koni chipy o większym rozmiarze (3x15mm), niemniej organem decyzyjnym w kwestii doboru transpondera pozostaje oddział PZHK, który wykonuje zabieg implantacji. Numer czipa zostanie wklejony do paszportu zwierzęcia.
Transponder wszczepiany jest źrebakowi do ukończenia przez niego szóstego miesiąca życia. Pokreślenia wymaga fakt, że czip może wszczepić jedynie odpowiednio przeszkolona i uprawniona do tego osoba; w przypadku koni jest to przedstawiciel Polskiego Związku Hodowców Koni posiadający kwalifikacje w zakresie przeprowadzania tego zabiegu. Dla prawidłowego wykonania zabiegu konieczne jest  przygotowanie zwierzęcia przez właściciela: wyczyszczenie, założenie kantaru i unieruchomienie konia, które umożliwi podejście do konia z lewej strony i bezpieczne oraz prawidłowe wszczepienie transpondera.

Odczyt czipa z danymi umożliwia specjalny czytnik transponderów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ich modeli, zróżnicowanych zarówno pod względem funkcjonalnym, gabarytowym; zależnie od modelu, protokołów odczytu oraz producenta, różni je także cena. Jednym z polecanych, niewielkich i doskonale sprawdzających się w przypadku identyfikacji koni jest wysokiej czułości czytnik mikroczipów - FDX-B RF-PetScan-HALO.
Numer chipa jest wprowadzony do bazy danych administrowanej przez PZHK - Centralnej Bazy Danych Koniowatych, zapewniając zwierzęciu możliwość pełnej identyfikacji do końca trwania jego życia. CBDK jest aplikacją przeznaczoną również dla lekarzy weterynarii gdyż zawiera wszystkie dane dotyczące konio­wa­tych zare­je­stro­wa­nych w Polsce; wgląd do tych danych posiada także inspek­cja weterynaryjna. Zgodnie z Ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt z późniejszymi zmianami Centralna Baza Danych Koniowatych prowadzona jest przez podmiot prowadzący księgę koni rasy polski koń zimnokrwisty, którym w Polsce jest Polski Związek Hodowców Koni (PZHK). Każdy z zarejestrowanych w niej koni posiada własny rekord, w którym zgromadzone są wszystkie informacje dotyczące danego konia. Poza numerem mikroczipa, wśród danych dotyczących koniowatych znajduje się między innymi numer identyfikacyjny konia. Numer ten nazywany jest również Systemem Uniwersalnego Dożywotniego Numeru Konia (ang. Universal Equine Life Number, UELN) i jest on stosowany przez wiodące organizacje zajmujące się hodowlą koni na świecie. Numer ten, nazywany również – „przeżyciowym”, nadawany jest koniom jednorazowo i jest przypisany do danego osobnika. Nie może być także ponownie udzielony innemu koniowi. UELN jest formą piętnastocyfrowego, niepowtarzalnego kodu podzielonego na 5 segmentów; każdy z tych segmentów zawiera informacje dotyczące odrębnej dziedziny:

1

2

3

4

5

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Kod Polski

Kod bazy (rasy)

Kod województwa na terenie którego po raz pierwszy zidentyfikowano konia

Kolejny numer zidentyfikowanego konia

Dwie ostatnie cyfry roku urodzenia konia

616, wcześniej oznaczany jako - POL


006 - kod rasy koni małopolskich
007 - kod rasy koni wielkopolskich
008 - kod rasy koni śląskich
009 - kod rasy polski koń szlachetny półkrwi
010 - kod rasy polski koń zimnokrwisty
011 - kod rasy konik polski
012 - kod rasy koni huculskich
013 - kod kuców i koni małych
014 – kod dla koni ras zagranicznych, (chowane w czystości rasy),które nie spełniają wymagań wpisu do ksiąg prowadzonych w Polsce ( np. quarter horse, fryzyjska itp.)
999 - kod przeznaczony koni bez pochodzenia i innych koniowatych oraz mieszańców międzyrasowych


51 - województwo podlaskie     
52 - województwo kujawsko-pomorskie
53 - województwo pomorskie   
54 - województwo śląskie
55 - województwo świętokrzyskie 
57 - województwo małopolskie
58 - województwo lubelskie     
59 - województwo łódzkie
60 - województwo warmińsko-mazurskie  
61 - województwo wielkopolskie
63 - województwo podkarpackie     
64 - województwo zachodniopomorskie
66 - województwo mazowieckie     
67 - województwo dolnośląskie
68 - województwo lubuskie     
69 - województwo opolskie


Pięcioznakowy kolejny numer zidentyfikowanego konia w roku kalendarzowym na terenie województwa (bez względu na rasę)


Dwie ostatnie cyfry roku urodzenia konia


Ceny mikroczipów oraz zabiegu czipowania są ustanawiane przez PZHK a informacje na ich temat można pozyskać w konkretnych oddziałach – okręgowych i wojewódzkich.


Wysokiej czułości czytnik, dedykowany szczególnie do odczytu numerów transponderów umieszczonych w głębokich warstwach tkanki mięśniowej głównie u koni. Umożliwia szybki i precyzyjny odczyt numeru ID z mikroczipa wszczepionego zarówno pod skórą, jak i w głębszych warstwach organizmu zwierzęcia. Parametry jakie posiada PetScan RF-PetScan-HALO czynią go urządzeniem praktycznym, funkcjonalnym i doskonale sprawdzającym się  przy pracy z końmi.
Czytnik mikroczipów PetScan RF-PetScan-HALO zaprojektowano do szybkiej i łatwej identyfikacji zwierząt posiadających wszczepiony mikroczip (transponder). Odczytuje on numery mikroczipów zgodnym z normą ISO w standardzie FDX-A oraz FDX-B. 
Jest urządzeniem bateryjnym, przenośnym, zasilanym z litowo-polimerowego akumulatora, umożliwiającego wielokrotne ładowanie. W zestawie z czytnikiem znajduje się  złącze USB, przeznaczone do połączenia z komputerem oraz ładowania akumulatorów. Oprogramowanie i sterowniki znajdują się na dołączonym nośniku CD. Czytnik obsługuje się za pomocą jednego przycisku. Każdy czytnik posiada swój unikalny numer seryjny.

Przejdź do sklepu, zobacz czytnik HALO - Czytnik mikroczipów HALO czarny

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry