facebook
google+
kontakt
twitter
Miska wody dla psa!!
Upały są okresem wzmożonego zapotrzebowania zwierząt domowych na wodę. Pamiętajmy.
Jesteś w:   Start   »
Miska wody dla psa!!

Miska wody dla psa!!!

Miska wody dla psa - CBDZOE bije na alarmWoda, słusznie nazywana źródłem życia, jest niezbędnym czynnikiem metabolicznym dla każdego żywego organizmu, a tym samym zasadniczym elementem diety psa.
Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie w okresie chorobowym oraz  w czasie podwyższonych temperatur powietrza. Jako, że lato nierozerwalnie związane jest z falami upałów, konieczne jest zadbanie o to, aby miska ze świeżą, chłodną wodą była zawsze w zasięgu pyska naszego psa.

Według źródeł medycznych, dzienne zapotrzebowanie na wodę u zwierząt, łącznie z tą, zawartą w podawanych psu pokarmach wynosi od 20 do 50 ml na kilogram masy ciała. Wzmożona jej utrata z organizmu ma miejsce podczas biegunek, wymiotów oraz właśnie – upałów, kiedy to organizm spożytkowuje wodę do obniżenia temperatury ciała. U ludzi mechanizm chłodzenia odbywa się zasadniczo poprzez proces pocenia, zaś u psów – ziajania.

Pamiętajmy, że już 5% spadek poziomu wody w organizmie poniżej normy stanowi powód do niepokoju gdyż zaburza gospodarkę elektrolitową a tym samym funkcjonowanie  wielu układów narządów. Silne odwodnienie organizmu prowadzi w efekcie do śmierci.
Szczególną uwagę należy zwrócić na psy ras małych, których masa ciała sprawia, iż proces utraty elektrolitów następuje dużo szybciej w stosunku proporcjonalnym do zapotrzebowania organizmu oraz psy osłabione, stare, szczenięta oraz suki ciężarne.
Biorąc pod uwagę większe zapotrzebowanie na nią w okresie letnich upałów zadbajmy aby:

 • Pies miał ZAWSZE dostęp do wody; nie stosujemy metody zalecanej przy podawaniu pokarmu, który serwujemy kilka razy dziennie w określonym czasie. Dostęp do wody powinien być stały i nieograniczony
 • Woda w misce była ŚWIEŻA i czysta; poddana wysokim temperaturom i zabrudzona resztkami pokarmu szybko ulega psuciu i powodować niestrawność a nawet zatrucie. Zanieczyszczaniu wody skutecznie zapobiegają poidła z podajnikiem
 • Miska z wodą znajdowała się w ZACIENIONYM MIEJSCU; stojąca na słońcu, woda potrafi się nagrzać do nieprzyjemnej, nie dającej ochłody temperatury, sięgającej nawet kilkudziesięciu °C
 • Woda była CHŁODNA ale nie bardzo zimna; można dodać niewielką ilość kostek lodu  w celu obniżenia jej temperatury zwracając uwagę na to, aby nie schłodzić jej zbyt mocno i nie spowodować przeziębienia lub innych dolegliwości zdrowotnych
 • Podczas długich spacerów lub wyjazdów zaopatrzyć się w butelkę pitnej wody i miskę lub poidło i poić psa często; w przypadku silnych upałów warto mieć ze sobą termos z kostkami lodu lub schłodzona wodą.

Miska wody dla psa - CBDZOE bije na alarmJeśli zauważymy pierwsze objawy odwodnienia u naszego pupila - wiotką, odwodnioną skórę, możemy podawać mu elektrolity przeznaczone dla dzieci, które są do nabycia w aptekach. Najlepiej robić to za pomocą dozownika lub strzykawki (bez igły), podając roztwór do pyska adekwatnie do wskazań producenta odnośnie wagi psa.
Jeśli jednak stan psa budzi niepokój, tzn. ma zapadnięte oczy, jest osłabiony, słania się lub jest ospały, konieczne jest udanie się do LEKARZA WETERYNARII w celu podania kroplówki.

Wcześniejsze artykuły z serii "Bijemy na alarm!"

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry