facebook
google+
kontakt
twitter
Paszporty dla psów
Paszport jest dokumentem koniecznym podczas wyjazdów zagranicznych; jak go wyrobić?
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
Paszporty dla psów

DOWÓD OSOBISTY CZWORONOGA, CZYLI –
PASZPORT DLA PSA (ZWIERZĘCIA DOMOWEGO)

Każdy właściciel psa lub kota, który podróżuje ze swoim pupilem wie, że jego obowiązkiem jest wyrobienie zwierzęciu paszportu, który stanowi swojego rodzaju dowód tożsamości zwierzęcia i ważny jest w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinie, Monako, Watykanie, Andorze i na Islandii.
Kto posiada uprawnienia do wydania takiego dokumentu i jak powinna wyglądać ta procedura?
Oto kilka podstawowych informacji dotyczących procedury wydawania tego dokumentu z uwzględnieniem zmiany uchwały nr 48/2015/VI Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z dnia 14 czerwca 2016 r. w sprawie wprowadzenia Dobrej Praktyki Wystawiania Paszportów Dla Zwierząt Towarzyszących:

1. CZYM JEST PASZPORT DLA ZWIERZĄT?

Jest dokumentem pozwalającym na identyfikację zwierzęcia podczas przekraczania granicy, pobytu na terenie innego kraju oraz podczas wszelkich czynności wymagających potwierdzenia tożsamości zwierzęcia. Wydawany jest w postaci ujednoliconej przepisami unijnymi książeczki, w której w przeznaczonych do tego celu rubrykach wpisywane są adnotacje odnośnie przeprowadzonych zabiegów, badań oraz szczepień.

Dowód osobisty czworonoga - paszport zwierzęcia domowego

Dowód osobisty czworonoga - paszport zwierzęcia domowego

2. JAKIM GATUNKOM ZWIERZĄT WYDAJE SIĘ PASZPORT?

Dowód osobisty czworonoga - paszport zwierzęcia domowegoDokument ten wydawany jest dla następujących gatunków zwierząt:

  • Pies
  • Kot
  • Fretka

3. KTO POSIADA UPRAWNIENIA DO WYDAWANIA PASZPORTÓW DLA ZWIERZĄT? (Jak wyrobić paszport dla psa?)

Paszport może zostać wydany wyłącznie przez LEKARZA WETERYNARII figurującego w rejestrze lekarzy uprawnionych do wydawania tego dokumentu. NIE KAŻDY LEKARZ WETERYNARII POSIADA UPRAWNIENIA DO TEGO ABY WYSTAWIĆ PASZPORT! Również jakiekolwiek adnotacje oraz wpisy mogą być dokonywane wyłącznie przez lekarzy wpisanych do w/w rejestru; analogiczne adnotacje zostają także wprowadzone do programu WETSystems.

Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek -  https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne

4. JAKIE WARUNKI MUSI SPEŁNIAĆ ZWIERZĘ ABY MOŻNA MU BYŁO WYSTAWIĆ PASZPORT?

  • Czworonóg musi być oznakowany mikroczipem umieszczonym po lewej stronie szyi w połowie jej długości; transponder musi spełniać normy ISO 11784 wykorzystujące technologie HDX lub FDX-B oraz pozwalać na odczyt poprzez czytniki zgodne z normą ISO 11785; jeśli nie posiada mikroczipa jest on wszczepiany zaś jeśli zwierzę jest już oznakowane, mikroczip jest odczytywany czytnikiem przeznaczonym do tego celu - punkt 6 w załączniku do uchwały "dobra praktyka" odnośnie wydawania paszportów
  • Musi być poddane badaniu klinicznemu
  • Jeśli nie jest zaszczepione przeciw wściekliźnie a ukończyło 4 miesiące, musi zostać zaszczepione (w założeniu, że ma ukończone 3 miesiące)

BRAK REJESTRACJI W BAZIE ZWIERZĄT OZNAKOWANYCH NIE STANOWI PODSTAWY DO ODMOWY WYDANIA MU PASZPORTU!

W Polsce nie wydano dotąd takiego nakazu aby weterynarz zmuszał do rejestracji psa w bazie danych pod groźbą nie wydania dokumentu, właściciel zwierzęcia ma prawo do tego aby samodzielnie wybrać bazę w jakiej chce zarejestrować swojego pupila lub też nie robić tego w ogóle. Oczywiście chcąc zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia powinien czuć się zobowiązany do rejestracji i stworzenia maximum szansy na identyfikację w razie zaginięcia, lecz kwestia ta nie jest usankcjonowana żadnymi przepisami i nie ma związku z wydaniem paszportu!
My polecamy rejestrację w CBDZOE - www.cbdzoe.pl która zrzeszona jest ze światową bazą zwierząt www.worldpetnet.com, zarejestrowane zwierzę w CBDZOE widoczne jest w systemie identyfikacji dostępnym dla wszystkich na całym świecie.

5. ILE KOSZTUJE PASZPORT DLA PSA, KOTA?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, opłata pobierana przez lekarza weterynarii za wyrobienie paszportu wynosi – 100 zł. W przypadku błędnie wypełnionego druku, lekarz zobligowany jest do wystawienia nowego dokumentu na własny już koszt (właściciel zwierzęcia płaci tylko jeden raz).

6. CO ZROBIĆ W PRZYPADKU ZAGUBIENIA PASZPORTU?

  • Należy udać się do lekarza weterynarii, który wyda nowy paszport na koszt nabywcy na podstawie wcześniejszej identyfikacji zwierzęcia
  • Lekarz wpisuje do paszportu aktualne dane dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie, innym chorobom zakaźnym oraz pozostałe działania lecznicze i profilaktyczne oraz unieważnia w programie WETSystems zagubiony egzemplarz

7. W JAKI SPOSÓB DOKONUJE SIĘ UZUPEŁNIANIA I MODYFIKACJI DANYCH W PASZPORCIE

 Wszelkie zmiany, do nazwiska właściciela lub też aktualne wpisy dotyczące zwierzęcia są dokonywane przez uprawnionego lekarza weterynarii, który nanosi je w paszporcie oraz jednocześnie w programie WETSystems; lekarz przed dokonaniem uzupełnienia paszportu dokonuje identyfikacji zwierzęcia na podstawie:

  1. Wszczepionego transpondera; jeśli nie jest on zgodny z ISO 11784 właściciel zwierzęcia zobowiązany jest posiadać własny czytnik, za pomocą którego możliwa będzie identyfikacja -  punkt 17 w załączniku do uchwały "dobra praktyka" odnośnie wydawania paszportów
  2. Jeśli znakowanie było wykonane przed 3 lipca 2011r. dopuszczalna jest identyfikacja na podstawie czytelnego tatuażu.

Pamiętajmy, że wyrobienie paszportu nie jest jednoznaczne z rejestracją zwierzęcia w bazie zwierząt oznakowanych. Paszport stanowi jedynie dokument potwierdzający tożsamość czworonoga oraz poświadczenie wymaganych zabiegów profilaktycznych, toteż jego posiadanie nie zagwarantuje bezpieczeństwa naszemu pupilowi a tym bardziej szybkiego odnalezienia właściciela w razie zaginięcia.

Ten komfort stwarza wyłącznie rejestracja zwierzęcia!

Jeżeli lekarz weterynarii nie chciał z jakichkolwiek nieuzasadnionych powodów wydać paszportu to musisz udać się do innego lekarza weterynarii a zdarzenie to możesz zgłosić do Okręgowej Izby Weterynaryjnej w celu uzyskania wyjaśnienia takiego postępowania i decyzji.

Okręgowe Izby Lekarsko-Weterynaryjne

Znajdź izbę które jest w twoim województwie – link http://www.vetpol.org.pl/strona-struktura-samorzadu/okregowe-izby-lekarsko-weterynaryjne


Materiały oraz informacje zawarte w niniejszym artykule pochodzą ze strony internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, http://www.vetpol.org.pl
Link do całego dokumentu "załącznik do uchwały nr 85-2016-VI Dobra Praktyka paszporty"

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry