Informacje zebrane w treści naszego krótkiego artykułu z pewnością przydadzą się szczególnie osobom borykającym się z problemem alergii na psy. Gatunek ten wprawdzie nie przoduje na listach zwierząt uczulających, niemniej planując zamieszkanie w naszym domu tego czworonoga, warto najpierw upewnić się, czy problem alergii nie dotyczy i nas lub naszych dzieci, aby uniknąć potem tragedii rozstania.
Zaczniemy od jasnego stwierdzenia, które być może zaburzy panujące powszechnie przekonanie, iż istnieją rasy psów, które nie uczulają. Otóż niestety, należy uświadomić sobie, że alergia jaka nas może nękać nie jest reakcją na sierść czworonoga lecz na alergen znajdujący się na ciele oraz w wydzielinach zwierzęcia. Jeśli zatem napotkamy na ogłoszenie typu – „Rasa nieuczulająca”(ponieważ np. nie posiada sierści lub nie linieje)- potraktujmy takie stwierdzenie z przymrużeniem oka, gdyż - NIE ISTNIEJĄ RASY NIEUCZULAJĄCE!
Prawdą natomiast jest, że znajdujący się na skórze psa czynnik uczulający w większym nasileniu będzie obecny w naszym domu, jeśli psiak zrzuca znaczne ilości sierści niż w przypadku ras, które nie przechodzą procesu linienia. Jeśli zatem chcemy zminimalizować rozprzestrzenianie alergenu, wybierzmy rasę gubiącą jak najmniej włosa, gdyż podobnie, jak nie ma psów, które nie uczulają tak też - NIE ISTNIEJE RASA, KTÓRA NIE LINIEJE!
Każdy włos kiedyś obumiera i wypada a na jego miejsce wyrasta kolejny. Proces jednak wymiany sierści przebiega w różnorodny sposób i jest zależny od kilku czynników, m.in: genetycznych, środowiskowych, klimatycznych i temperaturowych, gatunku i typu włosa oraz płci. Niektóre rasy linieją intensywnie w ściśle określonych sezonach, a inne w mniejszym nasileniu, ale za to niemal cały rok a u jeszcze innych, proces linienia jest w zasadzie niezauważalny.
W Internecie opublikowanych jest kilkadziesiąt propozycji ras psów polecanych alergikom.
W opinii AKC na szczególną uwagę zasługuje 11 uznanych za najbezpieczniejsze dla osób wrażliwych na reakcje alergiczne ras, a są to:
1. Bichon frise
2. Grzywacz chiński
3. Maltańczyk
4. Irish soft coated wheaten terrier (terier pszeniczny)
5. Pudel
6. Nagi pies meksykański
7. Sznaucer
8. Bedlington terrier
9. Kerry blue terrier
10. Irlandzki spaniel wodny
11. Portugalski pies dowodny (portugalski pies wodny)
Naturalnie, aby ograniczyć ekspansję alergenów w mieszkaniu, bez względu na to, jaki typ sierści posiada nasz pupil, konieczne jest regularne stosowanie zabiegów higienicznych zarówno w odniesieniu do czworonoga, jak i naszego mieszkania. W zależności zatem od rodzaju włosa należy systematycznie poddawać czworonogi: trymowaniu, szczotkowaniu czy strzyżeniu, regularnej kąpieli itp. i na ile jest to możliwe, część z tych zabiegów przeprowadzać poza domem bądź przynajmniej w pomieszczeniu, w którym nie przebywa osoba uczulona na psi alergen. Do sprzątania zaś używamy specjalnych odkurzaczy wyposażonych w odpowiednie filtry oraz środków myjących oraz dezaktywujących alergeny, dedykowanych osobom uczulonym.
Jeśli zaniedbamy aspekt higieniczny, nawet najbardziej „niealergizująca” rasa nie spełni naszych oczekiwań!