facebook
google+
kontakt
twitter
Sezon na kleszcza
Niebezpieczeństwo jakie niosą ukąszenia kleszczy jest obecnie ogromne. Zabezpiecz swojego czworonoga!
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
Sezon na kleszcza

Sezon na kleszcza

Sezon na kleszczaKleszcz w natarciu

Postrach ludzi i zwierząt domowych; mały i śmiertelnie groźny. Czai się na swoją ofiarę w zaroślach i atakuje niespodziewanie. O jego obecności dowiadujemy się najczęściej po kilku godzinach, podczas wieczornej toalety a czasami nawet po kilku dniach. Gorzej, jeśli nieproszony gość zadomowił się w miejscu dla nas niewidocznym, np. na głowie; wówczas do wyśledzenia go potrzebna jest nam pomoc.

Kim jest pan Kleszcz?

Czy istotnie jest tak niebezpieczny, jak lansują go media? Postaramy się nieco przybliżyć jego sylwetkę i odpowiedzieć na nurtujące pytania.

Na początek nieco teorii na temat postaci naszego „bohatera”; jak wskazują źródła encyklopedyczne, kleszcz jest przedstawicielem podgromady znanych nam dobrze roztoczy, a zatem zalicza się do typu stawonogów. Obecnie klasyfikuje się ok 900 gatunków kleszcza; w Polsce żyje ich około 20-stu a najpopularniejszym przedstawicielem jest  kleszcz pospolity (pastwiskowy)- posiadający czerwony odwłok oraz kleszcz łąkowy – o brunatnym, posiadającym wzorek odwłoku. Ten drugi gustuje generalnie w żywicielu czworonożnym z uwagi na preferowanie skóry owłosionej.

Do czego kleszczowi potrzebna nasza krew?

Cykl rozwojowy kleszcza trwa dwa lata. Każda z jego form przejściowych zaś, aby móc przepoczwarzyć się w wyższa postać rozwojową, wymaga wypicia krwi kręgowca. Jak łatwo się domyślić, najwięcej krwi potrzebują samice, których celem jest złożenie jaj. Potrafią czerpać zapasy ze swojego żywiciela nawet przez tydzień czasu powiększając swoje rozmiary nawet do kilkuset razy.

Kiedy i gdzie na nas czyha?

Okresy wzmożonej inwazji kleszczy są związane ze zmianami klimatycznymi; w naszej strefie, ich aktywność potęguje się w okresach przejściowych– maj/czerwiec oraz wrzesień/październik. Szczególne ich nasilenie liczebne ma miejsce kiedy miniona zima była łagodna i wilgotność powietrza jest wysoka.

Miejscami, gdzie najczęściej możemy natknąć się na intruza, są rejony stanowiące połączenia dwóch różnych ekosystemów, a więc krótko mówiąc -  tereny przejściowe (obrzeża lasów, tereny nadrzeczne, zarośla, przejścia jednego gatunku lasu w inny, wysokie trawy itd.). Jak podają niektóre źródła , maksymalną wysokością na jakiej bytują kleszcze jest 150cm, niemniej spodziewać się ich możemy także na ziemi, w poszyciu leśnym itp. Zwiększona populację kleszczy obserwuje się również w rejonach zamieszkiwanych przez zwierzęta leśne a zwłaszcza zaliczane do rodziny jeleniowatych. Paradoksem jest fakt, iż one same nie zapadają na choroby odkleszczowe lecz stanowią istotnego żywiciela, dzięki któremu kleszcz może zakończyć swój cykl rozwojowy.

Jak nas widzą i atakują?

Wprawdzie niektóre gatunki kleszcza posiadają oczy lecz nie one stanowią narząd zmysłu, dzięki któremu jesteśmy namierzani. Odpowiedzialne za to są specjalne organy umieszczone na odnóżach, zwane narządami Hellera. Narządy te pełnią funkcję wykrywacza zmian stężenia dwutlenku węgla oraz temperatury  w otoczeniu. Ich czułość jest ogromna, gdyż są w stanie zlokalizować swojego żywiciela nawet z odległości 30m.

Kleszcze czają się zazwyczaj podczepione do liści oraz traw. Kiedy zlokalizują żywiciela rozczapierzają swoje haczykowate odnóża i przyczepiają się do jego skóry. Szukają następnie miejsca o możliwie cienkiej skórze, dobrze ukrwionego i wilgotnego gdzie się wkłuwają. Podczas wkłuwania się w skórę kleszcz wydziela środek znieczulający powodujący, że żywiciel najczęściej nie jest świadom inwazji pasożyta.

Czym nam zagrażają?

Kleszcze są nosicielami pierwotniaków oraz bakterii chorobotwórczych, które zagrażają zarówno ludziom, jak i zwierzętom domowym.

W Polsce, a przenoszonych przez kleszcze są m.in. : babeszjoza, erlichioza monocytarna i borelioza.

BEBESZIOZA

Babeszjoza wywoływana jest przez pierwotniaka przenoszonego przez kleszcze z gatunku Dermacentor reticulatus. U zwierząt domowych ma ona ostry przebieg, często ze skutkiem śmiertelnym. Pierwsze objawy mogą być zauważalne już kilka dni po kontakcie z zarażonym kleszczem. Są nimi: apatia, utrata apetytu, gorączka a następnie w ciągu kilku dni zabarwienie moczu na ciemno żółty- wręcz brunatny kolor. Z czasem postępuje rozwój żółtaczki. Brak radykalnego leczenia skutkuje niewydolnością nerek i śmiercią. Szczególnie szybki postęp bebeszioza może mieć u szczeniąt; doprowadzić może do śpiączki, wstrząsu i śmierci nawet w pierwszej dobie.

ERLICHIOZA MONOCYTARNA

Choroba ta wywoływana jest bakterie gramujemne, które atakują białe krwinki i doprowadzają do upośledzenia układu immunologicznego oraz zaburzeń krzepnięcia krwi. Podstawowymi objawami są: gorączka, zaburzenia łaknienia oraz symptomy związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi – wybroczyny na śluzówkach, krwotoki.

BORELIOZA (CHOROBA Z LYME)

Borelioza jest chorobą bakteryjną, stwarzającą zagrożenie zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Nosicielem krętków ją wywołujących  jest występujący powszechnie w Polsce Ixodes ricinus. Główne objawy choroby to: kulawizna, gorączka, utrata apetytu, zmęczenie i silne powiększenie węzłów chłonnych. Może dochodzić do obrzęku i stanu zapalnego stawów. Występują także  zaburzenia ze strony układu neurologicznego, pracy serca oraz funkcjonowania. Postępująca choroba doprowadza do przewlekłych zmian zwyrodnieniowych w stawach, uszkadza nerki oraz serce.

ANAPLAZMOZA

Sezon na kleszczaChoroba jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Anaplasma. Jej objawy są zbliżone do objawów boreliozy (osowiałość, brak apetytu, gorączkę, kulawiznę, ból i obrzęk stawów. W przypadku zakażenia Anaplasma platys  mogą pojawiać się wybroczyny i krwawienie z nosa. Często objawy łatwo jest przeoczyć, gdyż ustępują samoistnie w przeciągu kilku dni. Choroba przechodzi wówczas  w stan utajony, nie wykazujący żadnych widocznych objawów, a bakteria doprowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie: zniszczenie szpiku kostnego, odklejenie siatkówki itp. Niestety, anaplazmoza rozpoznawana jest często bardzo późno, kiedy już doszło do zmian w szpiku. Można wówczas powstrzymać rozwój choroby, jednak rzadko udaje się całkowicie zniszczyć bakterię i pies musi przyjmować leki do końca życia.

HEPATOZOONOZA

Nosicielem pierwotniaka tej choroby są wszystkie występujące w Polsce kleszcze. Hepatozoonoza jest chorobą psów i kotów. Do zakażenia dochodzi na skutek zjedzenia przez zwierzę zakażonego kleszcza. Główne objawy to nawrotowa gorączka oraz zaburzenia w funkcjonowaniu nerek

Co zrobić, jeśli znajdziemy kleszcza na skórze naszego czworonoga?

Należy pamiętać, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami opisanych schorzeń. Ponieważ większość chorób potrzebny jest odpowiedni przedział czasowy (około doby), jak najszybsze usunięcie pasożyta minimalizuje ryzyko zakażenia.

Czego nie wolno robić?

  • Nie polewamy kleszcza środkami odkażającymi (spirytusem)
  • Nie smarujemy środkami tłuszczowymi
  • Nie ściskamy palcami
  • Nie stosujemy żadnych środków chemicznych mających „zmusić” kleszca do odpadnięcia – WSZYSTKIE TE SPOSOBY SKUTKUJĄC WZMOŻONĄ EMISJĄ ZAKAŻONEJ ZAWARTOŚCI DO CIAŁA ZWIERZĘCIA I ZWIĘKSZAJA RYZYKO ZARAŻENIA

Jak usunąć?

  • Stosujemy przeznaczone do tego celu: haczyki lub kleszcze, ewentualnie pensetę i ruchem obrotowym wyciągamy kleszcza zwracając szczególną uwagę aby wyjąc go w całości
  • Jeśli dokonujemy zabiegu palcami, uważamy aby nie ścisnąć kleszcza i używamy rękawic ochronnych, które zabezpieczą nas przez zarażeniem wirusowym zapaleniem opon mózgowych
  • Zawsze sprawdzamy, czy kleszcz został usunięty w całości
  • Miejsce po usuniętym pasożycie dezynfekujemy
  • JEŚLI NIE JESTEŚMY PEWNI SWOICH UMIEJĘTNOŚCI, KORZYSTAMY Z POMOCY WETERYNARZA!

Kryteria stosowania


Nazwa, producent

Skład (rodzaj użytych środków)

Przeznaczenie

(gatunek zwierzęcia)

Wiek

zwierzęcia

Okres działania

Gatunki pasożytów

Przeciwwskazania i uwagi

Obroże

zaleca się do stosowania u zwierząt z krótką sierścią, tak aby substancja czynna zawarta w obroży została rozprowadzona na skórze

FORESTO (bayer)

-imidaklopryd

- flumetryna

Oferowane są dwie wersje dostosowane do gatunku:

- kot

- pies

Kot- powyżej 10 tyg. ż

Pies – powyżej 7 tyg ż

7-8 m-cy

- pchła

- kleszcz

Nie stosować w przypadku potwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą.

KILTIX (bayer)

- propoksur

- flumetryna

Pies

Powyżej 12 tyg życia

7 m-cy

- pchła

- kleszcz

Nie stosować u psów chorych, z rozległymi zmianami skóry oraz będących w okresie rekonwalescencji.

Obroża insektobjcza

BEAPHAR

- diazinon

- dimpylat

Do wyboru wersje:

Kot

- pies

Powyżej 6 mc-ca życia

5 m-cy

- pchła

- kleszcz

Spray

zalecam dla mniejszych zwierząt tych o niewielkiej masie ciała, ponieważ ilość preparatu należy przeliczyć na kilogramy masy ciała

1.FIPREX

2.FRONTLINE

- Fipronil

- pies

- kot

-od 2 dnia życia

3-5 tygodni

-pchła

- kleszcz

- wszoła

SABUNOL

dermapharm

- permetryna

- imidaklopryd

- piryproksyfen

- pies

- pchły

- kleszcze

Nie dopuszczać do kontaktu kotów z preparatem.

Chronić przed dziećmi.

Unikać zanieczyszczenia skóry.

Dr Seidel SABUNOL

- naturalna pyretryna (wyciąg ze złocienia)

- DEET

- IR3535

- pies

- kot

- otoczenie

- pchły

- kleszcze

Chronić nos, oczy i pysk. Zabieg powtarzać co 3 godziny.

Spot- on

Od momentu aplikacji eliminuje po 12h pchły i 48h kleszcze, dzięki zawartej w preparacie substancji toksycznej dla pasożytów zewnętrznych. Preparat wnika do gruczołów łojowych skóry i mieszków włosowych, skąd wydostaje się wraz z łojem na powierzchnię skóry. Tworzy "otoczkę" na ciele wykorzystując zjawisko translokacji, dzięki której utrudnia swobodne żerowanie pasożytom. Unieszkodliwia je w momencie bezpośredniego kontaktu ze skórą lub sierścią. Po dwóch dniach staje wnika i staje wodoodporny.

Również opadająca sierść, która znajduje się w środowisku bytowania pcheł (pchły spędzają większą część czasu po za psem), unieszkodliwia je.

FIPREX

FRONTLINE

- fipronil

- pies

- kot

Od 8 tyg życia

4 tygodnie

- pchły

- kleszcze

- nie zaleca się używania spot- on u ciężarnych lub karmiących zwierząt

- poniżej 8 tygodnia życia,

- u psów o wadze mniejszej niż 2kg – u kotów z wagą nie przekraczającą 1 kg

- u zwierząt w stanie chorobowym, złej kondycji

ADVANTIX

- imidakloprid

- permetryna

- pies

Od 7 tyg życia

4 tygodnie

- kleszcze,

- pchły

- komary

-muchówki

- nie dopuścić do kontaktu zawartości

pipety z oczami lub pyskiem psa

- nie dopuszczać do wylizywania

- nie wolno stosować u kotów

EXSPOT

EKTOPAR

Permetryna

- pies

Od 2 tyg życia

4 tygodnie

- pchły

- kleszcze

- zaleca się stosować wieczorem,

- nie kąpać psa wcześniej niż 24 godziny po podaniu

- nie należy stosować preparatu częściej niż co 7 dni.

SABUNOL

-Imidaklopryd, - Permetryna,

-Piryproksyfen

- pies

4 mies

- pchły

- kleszcze

PROMERIS DUO

Fort Dodge and

PROMERIS

PROMERISPROMERIS

Metaflumizon, Amitraza

Metaflumizon,

- pies

- KOT

OD 8 TYG ŻYCIA

4 tyg

✓ Istotną rzeczą, na którą pragniemy zwrócić uwagę Państwa jest fakt, iż permetryna jest substancją wysoce toksyczną dla kotów, toteż w przypadku ich zamieszkiwania z nami, wystrzegamy się stosowania opartych na niej preparatów również w odniesieniu do innych zwierząt domowych!!

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  




przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry