facebook
google+
kontakt
twitter
Wiosna idzie, czyli czas na zmiany!
Idzie wiosna…
Czas aby zatroszczyć się o swojego pupila!
Jesteś w:   Start   »
Wiosna idzie, czyli czas na zmiany!

Wiosna idzie, czyli czas na zmiany!

Wiosna idzie czas na zmiany bijemy na alarm CBDZOEŻegnamy panią Zimę, która w tym roku nie dokuczyła mocno nam ani naszym zwierzętom. Z nastaniem cieplejszych dni pamiętajmy, że nie tylko my – ludzie, musimy poprawić swój wizerunek zewnętrzny oraz przestawić nawyki z zimowych na wiosenne. Dotyczy to także naszych pupili, dla których wiosna to okres trudny i ważny w ich cyklu biologicznym. Pragniemy zwrócić uwagę Państwa na kilka istotnych kwestii związanych z nastaniem wiosny u czworonogów.

Po pierwsze – PROKREACJA

Wiosna jest dla zwierząt okresem, w jakim organizm przygotowuje się do prokreacji, której celem jest zapewnienie ciągłości gatunku. Żeby to osiągnąć, zwierzęta (w tym nasz pies czy kot) wyposażone zostały w niezwykle mocne zespoły popędów, które sprzężone są z występowaniem rui u samic (suczek i kotek). W tym czasie, samice są gotowe do przyjęcia samca i wydzielają silnie działające feromony, mające na celu zwabienie osobnika płci przeciwnej. Powoduje to liczne ucieczki oraz przejawy trudności z posłuszeństwem wśród zwierząt domowych u przedstawicieli obu płci. Zdarza się, że nawet posłuszne na codzień psy/suczki, oddalają się samowolnie w poszukiwaniu partnera. Instynkt nakazujący utrzymanie gatunku bywa tak silny, że zwierzęta robią podkopy pod ogrodzeniami, przegryzają smycz zaś spuszczone z niej uciekają nie bacząc na polecenia właściciela.
 Zachęcamy zatem do zwracania szczególnej uwagi na kwestię szczególnego zabezpieczania psów i kotów w okresie wiosennym a także przygotowanie się na to, iż w zachowaniu naszych pupili mogą nastąpić rozmaite, niewygodne dla nas zmiany: samce stają się nadpobudliwe, skłonne do agresji oraz bójek z rywalami a samice wykazują skłonności do natarczywości oraz pobudliwości.
Marzec jest też miesiącem, w którym rozpoczynają się szeroko propagowane akcje sterylizacyjne; do zapoznania ze specyfiką oraz aspektami przemawiającymi za i przeciw temu zabiegowi możecie się Państwo zapoznać bliżej na łamach naszego artykułu - Sterylizacja zwierząt domowych.

Po drugie – PIELĘGNACJA SIERŚCI

Zimowa, ciepła szata podszerstkowa przestaje być potrzebna z nastaniem cieplejszych, słonecznych dni. Niektóre rasy rozpoczynają w związku z tym proces linienia, którego celem jest zredukowanie nadmiaru włosa; niektóre jednak typy sierści/włosa nie są porzucane przez zwierzęta samoistnie. Konieczne stają się zabiegi mające na celu pozbycie się jej nadmiaru: trymowanie, szczotkowanie czy strzyżenie – w zależności od typu włosa oraz rasy psa. Prawidłowo pielęgnowana sierść zapewni komfort nie tylko psu ale również domownikom, gwarantując czyste i wolne od wypadającej sierści mieszkanie. Jeśli nie jesteśmy w stanie zadbać o fryzurę czworonoga, można skorzystać z usług oferowanych przez polecany salon fryzjerski dla zwierząt domowych; doświadczony groomer sprawdzi przy okazji, czy nie pies zwierzę nie wymaga innych zabiegów, jak przycięcie pazurów czy czyszczenie uszu oraz zatok okołoodbytowych itp.
Warto również podawać w tym okresie suplementy diety wpływające na kondycję włosa, jak choćby zestawy witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Po trzecie – PASOŻYTY

Wiosna idzie czas na zmiany bijemy na alarm CBDZOEWzrost temperatury powietrza powoduje budzenie się do życia kleszczy oraz pasożytujących na skórze zwierząt insektów. Z każdym dniem wzrasta zatem ryzyko inwazji pcheł oraz ataku kleszczy; marzec to odpowiedni miesiąc na to aby zabezpieczyć pupila przez tym niebezpiecznym pajęczakiem jednym z dostępnych na rynku preparatów, których zestawienie zrobiliśmy dla Państwa w jednym z kolejnych naszych artykułów - Sezon na kleszcza.

Po czwarte – ŻYWIENIE

Zwierzęta nie potrzebują dodatkowych racji pokarmowych, które konieczne były w okresie wzmożonego zapotrzebowania na substancje pokarmowe w czasie chłodów. Jeśli zatem, nasz pupil dostawał porcję ekstra, obecnie możemy z niej śmiało zrezygnować a w zamian zapewnić mu więcej ruchu na świeżym powietrzu oraz dietę uboższą w tłuszcze a wzbogaconą w witaminy oraz mikroelementy niwelujące ewentualne niedobory po okresie zimowym.

Po piąte – ZDROWIE

Sprawdźmy w książeczce zdrowia naszego pupila ważność szczepień oraz datę ostatniego odrobaczania. Regularne podawanie środków odrobaczających jest konieczne nie tylko w przypadku psów przebywających poza domem, lecz również wszystkich czworonogów wychodzących na spacery. Zarażenie pasożytem wewnętrznym z grupy nicieni jest proste, zaś powikłania związane z nosicielstwem czasami bardzo poważne i zagrażające bezpośrednio zdrowi zarówno samego zwierzęcia, jak i obcujących z nim ludzi. Okres wiosenny będący sezonem spadku odporności oraz zaburzeń immunologicznych, sprzyja namnażaniu obleńców w organizmie zwierzęcia.

A teraz już, nie pozostaje nic, jak tylko cieszyć się wiosennymi słońcem i budzącą się do życia przyrodą!

« Powrót

Wcześniejsze artykuły z serii "Bijemy na alarm!"

  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  
przewiń w lewo
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
    Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry