Żegnamy panią Zimę, która w tym roku nie dokuczyła mocno nam ani naszym zwierzętom. Z nastaniem cieplejszych dni pamiętajmy, że nie tylko my – ludzie, musimy poprawić swój wizerunek zewnętrzny oraz przestawić nawyki z zimowych na wiosenne. Dotyczy to także naszych pupili, dla których wiosna to okres trudny i ważny w ich cyklu biologicznym. Pragniemy zwrócić uwagę Państwa na kilka istotnych kwestii związanych z nastaniem wiosny u czworonogów.
Wiosna jest dla zwierząt okresem, w jakim organizm przygotowuje się do prokreacji, której celem jest zapewnienie ciągłości gatunku. Żeby to osiągnąć, zwierzęta (w tym nasz pies czy kot) wyposażone zostały w niezwykle mocne zespoły popędów, które sprzężone są z występowaniem rui u samic (suczek i kotek). W tym czasie, samice są gotowe do przyjęcia samca i wydzielają silnie działające feromony, mające na celu zwabienie osobnika płci przeciwnej. Powoduje to liczne ucieczki oraz przejawy trudności z posłuszeństwem wśród zwierząt domowych u przedstawicieli obu płci. Zdarza się, że nawet posłuszne na codzień psy/suczki, oddalają się samowolnie w poszukiwaniu partnera. Instynkt nakazujący utrzymanie gatunku bywa tak silny, że zwierzęta robią podkopy pod ogrodzeniami, przegryzają smycz zaś spuszczone z niej uciekają nie bacząc na polecenia właściciela.
Zachęcamy zatem do zwracania szczególnej uwagi na kwestię szczególnego zabezpieczania psów i kotów w okresie wiosennym a także przygotowanie się na to, iż w zachowaniu naszych pupili mogą nastąpić rozmaite, niewygodne dla nas zmiany: samce stają się nadpobudliwe, skłonne do agresji oraz bójek z rywalami a samice wykazują skłonności do natarczywości oraz pobudliwości.
Marzec jest też miesiącem, w którym rozpoczynają się szeroko propagowane akcje sterylizacyjne; do zapoznania ze specyfiką oraz aspektami przemawiającymi za i przeciw temu zabiegowi możecie się Państwo zapoznać bliżej na łamach naszego artykułu - Sterylizacja zwierząt domowych.
Zimowa, ciepła szata podszerstkowa przestaje być potrzebna z nastaniem cieplejszych, słonecznych dni. Niektóre rasy rozpoczynają w związku z tym proces linienia, którego celem jest zredukowanie nadmiaru włosa; niektóre jednak typy sierści/włosa nie są porzucane przez zwierzęta samoistnie. Konieczne stają się zabiegi mające na celu pozbycie się jej nadmiaru: trymowanie, szczotkowanie czy strzyżenie – w zależności od typu włosa oraz rasy psa. Prawidłowo pielęgnowana sierść zapewni komfort nie tylko psu ale również domownikom, gwarantując czyste i wolne od wypadającej sierści mieszkanie. Jeśli nie jesteśmy w stanie zadbać o fryzurę czworonoga, można skorzystać z usług oferowanych przez polecany salon fryzjerski dla zwierząt domowych; doświadczony groomer sprawdzi przy okazji, czy nie pies zwierzę nie wymaga innych zabiegów, jak przycięcie pazurów czy czyszczenie uszu oraz zatok okołoodbytowych itp.
Warto również podawać w tym okresie suplementy diety wpływające na kondycję włosa, jak choćby zestawy witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wzrost temperatury powietrza powoduje budzenie się do życia kleszczy oraz pasożytujących na skórze zwierząt insektów. Z każdym dniem wzrasta zatem ryzyko inwazji pcheł oraz ataku kleszczy; marzec to odpowiedni miesiąc na to aby zabezpieczyć pupila przez tym niebezpiecznym pajęczakiem jednym z dostępnych na rynku preparatów, których zestawienie zrobiliśmy dla Państwa w jednym z kolejnych naszych artykułów - Sezon na kleszcza.
Zwierzęta nie potrzebują dodatkowych racji pokarmowych, które konieczne były w okresie wzmożonego zapotrzebowania na substancje pokarmowe w czasie chłodów. Jeśli zatem, nasz pupil dostawał porcję ekstra, obecnie możemy z niej śmiało zrezygnować a w zamian zapewnić mu więcej ruchu na świeżym powietrzu oraz dietę uboższą w tłuszcze a wzbogaconą w witaminy oraz mikroelementy niwelujące ewentualne niedobory po okresie zimowym.
Sprawdźmy w książeczce zdrowia naszego pupila ważność szczepień oraz datę ostatniego odrobaczania. Regularne podawanie środków odrobaczających jest konieczne nie tylko w przypadku psów przebywających poza domem, lecz również wszystkich czworonogów wychodzących na spacery. Zarażenie pasożytem wewnętrznym z grupy nicieni jest proste, zaś powikłania związane z nosicielstwem czasami bardzo poważne i zagrażające bezpośrednio zdrowi zarówno samego zwierzęcia, jak i obcujących z nim ludzi. Okres wiosenny będący sezonem spadku odporności oraz zaburzeń immunologicznych, sprzyja namnażaniu obleńców w organizmie zwierzęcia.
A teraz już, nie pozostaje nic, jak tylko cieszyć się wiosennymi słońcem i budzącą się do życia przyrodą!
Wcześniejsze artykuły z serii "Bijemy na alarm!"