facebook
google+
kontakt
twitter
ZAGINĄŁ PIES!!!
Jak zachować się i jakie kroki podjąć aby wszcząć skuteczne poszukiwania? zgłoś zagniecie w WORLDPETNET
Jesteś w:   Start   »
Artykuły   »
ZAGINĄŁ PIES!!!

ZAGINĄŁ PIES!!!

 
 - 4 - CBDZOE

Jako właściciele czworonogów cieszymy się ich towarzystwem, kochamy, rozpieszczamy i rzadko zakładamy scenariusz, że nasz pupil może zaginąć, uciec lub zostać przywłaszczony – przecież zawsze jest pilnowany, wychodzi na smyczy lub też pod czujnym okiem swojego Pana i jakiekolwiek niespodzianki nie mają prawa się wydarzyć!
Otóż, niestety… mają i zdarzają się znacznie częściej niż moglibyśmy sobie tego życzyć, stanowiąc ogromny stres nie tylko dla nas – właścicieli, ale przede wszystkim dla samych czworonogów! Niespodziewany sparing z mało towarzyskim psem, hałas przed którymi nasz podopieczny ratuje się ucieczką czy nagłe zainteresowanie szeleszczącym krzaczkiem, któremu nie można się oprzeć, może przydarzyć się nawet najbardziej posłusznemu psu. Ponieważ nie na wszystko w życiu mamy wpływ i często, pomimo największych starań sytuacja wymyka się spod kontroli, celem niniejszego artykułu nie jest ocena ani udzielanie dobrych rad w stylu – „powinieneś, nie należy...”itd. a jedynie wsparcie w szybkich i skutecznych poszukiwaniach.
Jako, że nikt z nas nie zakładał pesymistycznego scenariusza oczywistym jest, że zaskoczeni wydarzeniami i sfrustrowani utratą pupila w pierwszej chwili jesteśmy zdezorientowani, emocje które zaczynają brać górę nie ułatwiają poszukiwań a o ich powodzeniu decydują czasami minuty. Tymczasem, wystraszony psiak może oddalać się bardzo szybko – podobnie jak szanse na jego odnalezienie. Szczególne zagrożenie występuje w pobliżu ruchliwych ulic i tras szybkiego ruchu, gdzie czworonóg może zostać potrącony przez rozpędzone auto.
Panika jest fatalnym doradcą, dlatego aby pomóc w skutecznych i racjonalnych działaniach stworzyliśmy swojego rodzaju „instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Was przez cykl koniecznych działań.

PO PIERWSZE…

… postaraj się uspokoić! Rozejrzyj dokoła, w miarę możliwości postaraj podążać w kierunku, w którym oddalił się pies. Jeśli jesteś w towarzystwie rozdzielcie się i udajcie w różnych kierunkach. Nie zachęcamy jednak do nerwowego nawoływania pupila; zestresowany i zdezorientowany pies, może mieć problem z rozpoznaniem głosu, zwłaszcza jeśli do wydarzenia doszło w lesie. Jeśli jednak potrafisz zachować spokój i przywoływać go tonem „codziennym”, jak najbardziej wypróbuj ten sposób. 
Nie jest wykluczone, że zwierzak zaplątał się w krzewy, bacznie więc zwracaj uwagę na chaszcze a szczególną uwagę zwróć na rowy oraz znajdujące się w pobliżu studzienki kanalizacyjne.

PO DRUGIE…

… jeśli zwierzę jest trwale oznakowane elektronicznie lub za pomocą tatuażu upewnij się, czy jest zarejestrowane w bazie. Jeśli nie, zrób to natychmiast korzystając z urządzenia mobilnego jakim aktualnie dysponujesz. Pamiętaj, że tylko umieszczenie danych psa oraz Twoich w bazie umożliwi jego identyfikację oraz kontakt, kiedy zostanie odnaleziony lub też trafi do schroniska. Aby przyspieszyć ten proces możesz skorzystać z linku - https://www.cbdzoe.pl/bazazwierzat/?rejestracja=1. Jeśli posiadasz już taki wpis, zadbaj o to aby umieszczone w nim dane były aktualne i wzbogacone o fotografie zwierzaczka. Pamiętaj, że nie każdy wie jak wygląda Twój pies czy też rasa jakiej jest przedstawicielem i o wiele łatwiej będzie zwrócić na niego uwagę na podstawie wizerunku niż opisu!

PO TRZECIE…

… skontaktuj się z komórką lub instytucją wyznaczoną w Twojej miejscowości lub gminie do nadzorowania spraw zwierząt. Jeśli nie wiesz do kogo się zwrócić, najprościej będzie powiadomić

PO CZWARTE…

… Zadzwoń do okolicznych schronisk oraz hoteli tymczasowych sprawujących pieczę nad zwierzętami bezdomnymi; niewykluczone, że piesio zostanie odwieziony do tej właśnie placówki. Powiadom personel schroniska o zaginięciu swojego pupila, pozostaw jego opis, nr microchipa oraz numer kontaktowy. Poinformuj też o jego ewentualnych schorzeniach oraz szczególnych potrzebach, jeśli takie występują.

PO PIĄTE…

… skontaktuj się z okolicznymi lekarzami weterynarii, lecznicami i poproś, aby zwrócono uwagę na to, czy ktoś nie przyjdzie ze zwierzęciem odpowiadającym rysopisowi Twojego pupila; pozostaw również nr microchipa, którym jest oznakowany. Musisz niestety wziąć pod uwagę, że psy rasowe często padają ofiarami przywłaszczenia lecz nie jest wykluczone, ze będą korzystały z usług weterynaryjnych w okolicznych lecznicach.

PO SZÓSTE…

ogłoszenia!
Jak najszybciej wejdź do działu OGŁOSZENIA  - https://www.cbdzoe.pl/ogloszenia/?k=&s=0 i zamieść w nim informację o zaginięciu zwierzęcia. Koniecznie załącz zdjęcie, które nie tylko pozwoli na szybkie rozpoznanie Twojego psa lecz dzięki ustawieniom systemowym umożliwi automatyczną publikację anonsu na fanpage FB - CBDZOE.
Po zamieszczeniu ogłoszenia możesz pobrać je w formie plakatu i rozwiesić w uczęszczanych miejscach w Twojej okolicy, na tablicach przeznaczonych do tego celu oraz lecznicach weterynaryjnych. Zadbaj o to, aby plakaty nie uległy zniszczeniu, jeśli są wystawione na działanie czynników atmosferycznych zabezpiecz je przez zamoknięciem.
Jeżeli posiadasz profile na portalach społecznościowych a zwłaszcza w grupach poświęconych tematyce zwierząt, jak najszybciej opublikuj w nich informację odnośnie zaginięcia podopiecznego, pamiętając oczywiście o fotografiach!

PO SIÓDME…

… ponieważ uciekinierzy, którzy nie potrafią odnaleźć drogi do domu często wracają w miejsce, w którym po raz ostatni widzieli właściciela, pozostaw tam przedmiot ze znajomym zapachem (np. odzież) oraz cos do jedzenia. Sprawdzaj regularnie, czy Twój pupil nie krąży wokół tego miejsca.

PO ÓSME…

… Jeśli poszukiwania są nieskuteczne przez kilka dni, regularnie przeglądaj portale społecznościowe i ogłoszeniowe. Niewykluczone, że jakiś nieuczciwy „znalazca” będzie próbował sprzedać Twojego przyjaciela. Wiemy, że może brzmi to strasznie, lecz niestety …zdarza się!
PO DZIEWIĄTE – NIE TRAĆ NADZIEI!!!
…zdarza się również, że zguby wracają lub są odnajdywane szczęśliwie nawet po kilku miesiącach. Nie ustawaj zatem w poszukiwaniach. Odświeżaj regularnie ogłoszenia, zamieszczaj informacje na portalach społecznościowych i śledź uważnie ogłoszenia dotyczące sprzedaży zwierząt.
                                                                                                    
 

                                                                                              POWODZENIA!


                                                        - 11 - CBDZOE
  Powrót do listy artykułów    Załóż konto w CBDZOE i zarejestruj swojego pupila  
przewiń w lewo
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
 • Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
  Światowa baza danych zwierząt z mikroczipem
przewin w prawo
zwierzęta rejestracja baza danych CBDZOE

przewiń
do góry